Mesanenin düşük ve yüksek dereceli üretelyal karsinomlarında bcl-2 ve mast cell triptaz ekspresyonlarının karşılaştırılması
Comparison of expressions of bcl-2 and mast cell triptase in low and high grade urothelial carcinomas of urinary bladder
  1. Tez No: 452949
  2. Yazar: SONGÜL YERLİKAYA KAVAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR FIRAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
En sık görülen üregenital sistem kanserleri arasında yer alan mesane üretelyal karsinomları (ÜK) tanı ve tedavi metodlarındaki gelişmelere rağmen tüm dünyada halen önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olarak karşımıza çıkmaya devam etmektedir (1,2). Bu çalışmanın amacı mesanenin düşük ve yüksek dereceli ÜK'larında bcl-2 ekspresyonu ve mast hücre yoğunluğunun histomorfolojik agresiflikle ilişkisini göstermek ve ileri çalışmalara ışık tutmaktır. Çalışmaya 50 adet yüksek dereceli ve 50 adet düşük dereceli ÜK olmak üzere toplam 100 ÜK olgusu dahil edildi. Olguların TUR (Trans Üretral Rezeksiyon) materyallerine ait arşiv doku parafin blok kesitlerine immünohistokimyasal olarak bcl-2 ve mast cell triptaz uygulandı. bcl-2 ekspresyonunun yüksek dereceli ÜK'larda düşük dereceli olanlara kıyasla anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü (p=0,009). Yüksek dereceli tümör grubunda düşük dereceli tümör grubuna göre intratümöral granüle ve degranüle mast hücre yoğunluğunun anlamlı derecede yüksek bulunduğu saptandı (sırasıyla p=0.002 ve p=0.005). Bu sonuç yüksek dereceli ÜK'larda tümör alanına mast hücre göçünün arttığını düşündürmektedir. Buna, tümör tarafından salınan kemotaktik faktörler ve IgE tarafından tanınan tümör antijenlerinin sebep olduğu düşünülebilir. Bu konuda yapılacak daha ileri klinikopatolojik ve immünolojik çalışmalar yüksek dereceli ve düşük dereceli ÜK'larda yeni tanı ve tedavi yaklaşımları ile hasta takip yöntemleri geliştirilmesine ışık tutabilir.
Özet (Çeviri)
The bladder urothelial carcinomas (UC) taking place among the most frequently seen urogenital system cancers still go on being confronted as an important cause of morbidity and mortality worldwide despite the developments in diagnosis and treatment methods (1,2). The aim of this study is to demonstrate the association of bcl-2 expression and mast cell density with histomorphological agressivity between the low and high grade urothelial carcinomas of the bladder and to show the way to the further studies. Totally 100 UC cases consisting of 50 high grade and 50 low grade UC cases were included to the study. Immunohistochemically bcl-2 and Mast cell triptase were performed to the parafin block sections of TUR materials of the cases obtained from our archive. It was observed a statistically significant higher bcl-2 expression in high grade UCs compared with the low grade ones (p=0,009). It was identified that the intratumoral granulated and degranulated mast cell density were found significantly higher in the high grade tumor group (p=0.002 ve p=0.005 respectively). This result is making us to think that the migration of mast cells to the tumor area increases in high grade urothelial carcinomas. It may be speculated that this condition is caused by chemotactic factors and tumor antigens recognized by IgE. The further clinicopathological and immunological studies that will be made in this subject can illuminate developing new diagnosis and treatment approaches and follow-up procedures for patients in high and low grade urothelial carcinomas.