Toll benzeri reseptör 2 geninin ankilozan spondilit ile olan ilişkisi
The relation of toll like receptor 2 gene with ankylosing spondilitis
  1. Tez No: 452950
  2. Yazar: MÜNEVVER YEĞÜL ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ SIRRI ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bağışıklık sisteminin savunmasında anahtar olarak yer alan Toll-benzeri reseptörlerintetiklemesiyle verilen bağışıklık yanıtlarının; ?vücudun-kendinden olan?a yönelmesiyle görülen hastalıklardan olan seronegatif spondiloartropatiler günümüzde genellikle geç tanı alan ve tedavisi zor olan hastalıklardandır. Hücre yüzeyinde, hastanın yaşam süresini ve kalitesi etkileyen spondiloartropatilerin tipik örneği Ankilozan spondilit gibi hastalıklarda yoğun olarak görülen insan lökosit antijeni (HLA) reseptörünün yanısıra, moleküler kalıpları tanıyan Toll ve Nod- benzeri reseptörler de bulunmaktadır. SpA'ların başlamasındaki mekanizma olarak önerilen, artrojenikpeptit teorisi gibi modellerde; HLA moleküllerinin, yapısal olarak bazı bakteri bileşenlerine benzediği ve bu nedenle de, bazı sitotoksik T hücrelerinin bu ?kendinden-olan? moleküllere bağlanmasıyla, otoimmün doku hasarı ve yangı süreçlerinin tetiklenebileceği öne sürülmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak; bu hücre reseptörlerinin ifadesini yapan DNA dizisinin, eksojen ve endojenuyaranlarla bağlanan, Toll-benzeri reseptör gibi reseptörlerin oluşturulmasındameydana gelebilecek herhangi bir mutasyon ve benzeri hata durumunda, bağışıklık yanıtların düzgün verilememesi de mümkün görünmektedir.Biz, yaptığımız bu çalışmayla, otoimmün bir hastalık olan Ankilozan spondilit ile TLR2 geni arasında bir ilişki olup olmadığını, 50 Ankilozan spondilit hastası ve 50 sağlıklı kontrol grubunun kanlarından elde ettiğimiz genomik DNA'ların dizi analizlerini yaparak belirlemek istedik. TLR2'nin 3ekzonluk bölgesine özgü primerlerle yapılan polimeraz zincir reaksiyonu sonrasında, ürünlerin kontrolü ve saflaştırmalarını yaparak, molekülün tüm dizilemesini yaptık. Çalışılan 50 kişilik hasta grubundan, 27'sinde Asn199Asn (rs3804099), 5'inde Ser450Ser (rs3804100), 11'inde Arg753Gln(rs5743708) ve 2'sinde Phe707Phe rs(5743705) polimorfizmlerinin ve 50 kişilik kontrol grubundan; 10 kişide Asn199Asn, 2'kişide Ser450Ser, 6 kişide Arg753Gln polimorfizmlerinin bulunduğunu gördük ve bunları tartışarak yorumladık.Polimorfizmler, toplumda %1'den daha yüksek sıklıkta bulunan genetik çeşitlilik tipleridir ve mutasyonlardan daha sık olarak rastlanırlar. Tekli nükleotid değişim polimorfizmlerinin Reaktif artrit gibi bazı hastalıklarla olan ilişkileri gösterilmiştir. Bu durumda, bulgularımız eşliğinde TLR2 ve Ankilozan spondilit arasında bir ilişki olduğu belirgin olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The seronegative spondyloarthropathies, are usually diagnosed late and difficult for curative diseases which could be seen in immunity responses directed the ?host's own? tissues, triggered by the Toll-like receptors, which are the key molecules of the immune system defense. On the cell membrane, Toll and Nod-like receptors which recognize molecular patterns are found besides Human leukocyte antigen (HLA) that is seen in intensive degree in Ankylosing spondilitis which is a typical diseases of the spondyloarthropathies that effect patient's life-span and quality. In theoriessuch as arthrogenic peptide theory, it has been suggested that HLA molecules resemble some bacteria components, therefore some cytotoxic T cells may trigger the autoimmune tissue damage and inflammation processes with the attachement of these“own-molecules”. Judging from this condition, it is possible to present false immune responses, if the DNA sequence have any mutation and such condition while expressing of this membran receptors, like Toll-like receptors which are liganded by the molecules exogenic or endogenic.In this study we have tried to investigate that, if there is a relation between 50 Ankylosing spondilitis patients and 50 healthy control groups, by analyzing with sequencing genomic DNA, that are isolated from taken blood samples. After polymerase chain reaction that is applied with primers specific for TLR2's 3 exon domains, we examined PCR products and sequenced the entire molecule.In the group of 50 patients, we observed that 27 of them, have Asn199Asn (rs3804099), 5of them have Ser450Ser (rs3804100), 11 of them have Arg753Gln (rs5743708) and 2 of them have Phe707Phe rs(5743705), and also in group of 50 controls; 10 of them have Asn199Asn, 2 of them have Ser450Ser for 2 person and 6 people have Arg753Gln polymorphisms.Polymorphisms are genetic diversity types which are present at high frequencies more than %1 percent in the society, and can be seen more often than mutations. Single nucleotide change polymorphisms? relations with some diseases such as Reactive arthritis have been demonstrated. In this sense, consideration of our findings, it is clear that there is a correlation between the TLR2 and Ankylosing spondylitis.