Toplumda gelişen pnömonide endojen karbon monoksit düzeylerinin değerliliği
Evaluation of endogen carboxyhemoglobin concentration(s) in community-acquired pneumonia
- Tez No: 452948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET BİLDİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Toplumda gelişen pnömonide endojen karboksihemoglobin (COHB) düzeylerinin değerlendirilmesiGiriş ve AmaçHem oksijenaz enzim sisteminin bir yan ürünü olan karbonmonoksitin (CO) hipoksik ve inflamatuar bir stres faktörü olan pnömonide sağlıklı bireylere göre yükseldiği gösterilmiştir. Ancak yükselen COHB değerlerinin pnömoni hastalarının klinik ciddiyeti için bir gösterge olup olamayacağı yeterince araştırılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of endogen carboxyhemoglobin (COHB) concentration(s) in community-acquired pneumoniaIntroductionStudies have shown that carbon monoxide (CO), which is produced endogenously by heme oxygenase enzyme system, is increased in community-acquired pneumonia (CAP). In spite of this, it has not been studied enough whether severity of pneumonia is correlated with increased COHB concentrations in CAP. Our study was planned to determine whether COHB concentrations could predict severity in CAP.Material and MethodWe studied 83 normal subjects and 138 patients with pneumonia.