Henoch shönlein purpuralı çocukların klinik değerlendirmesi
Clinical outcomes in children with henoch shönlein purpura
- Tez No: 452951
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELAL EKİNCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AmaçBu retrospektif çalışma HSP'nin bölgemizdeki demografik, etiyolojik, epidemiyolojik özellikleri, klinik ve laboratuar bulgularını değerlendirmek, böbrek tutulumunun sıklığı, şiddeti ve prognozunu, böbrek tutulumunu artıran risk faktörlerini saptamak amacıyla planlanmıştır.Hastalar ve YöntemKocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Bilim Dalında Mayıs 2002-Aralık 2010 tarihleri arasında HSP tanısıyla izlenen ve çalışmaya alınma kriterlerine sahip 151 hastanın kayıtları retrospektif olarak değerlendirilmiştir.Hastaların demografik (yaş ve cins) özellikleri, hastalığın görüldüğü mevsim, öyküden başvuru yakınması ve tetikleyici faktör varlığı, fizik muayeneden ağırlık, boy, kan basıncı, patolojik muayene, laboratuar bulguları ve izlem süresi kayıt edilerek değerledirilmiştir.BulgularÇalışmaya alınan 151 hastanın 90'ı erkek, 61'i kız, yaş ortalaması 7,4 ± 3,4 (1,8- 16,5) yıl olarak saptandı. Purpura tüm olgularda saptanırken, sırasıyla 111 hastada (%73,5) GİS tutulumu, 91 hastada (%60,2) eklem tutulumu, 41 hastada (%27,1) böbrek tutulumu, 13 hastada (%8,6) GÜS tutulumu, bir hastada (%0,6) SSS tutulumu ve bir hastada (%0,6) kardiyak tutulum saptandı. Başvuruda hastaların 33'ünde (%22) döküntü olmadığı ancak izlemde ortaya çıktığı görüldü. Böbrek tutulumu risk faktörleri değerlendirildiğinde yaş büyüdükçe riskin arttığı saptandı (p=0,011). GÜS tutulumunun, böbrek tutulumu için negatif risk faktörü olduğu belirlendi (p=0.020). Cinsiyet, GİS tutulumu, kas iskelet sistemi tutulumu, rekürrens ve steroit tedavisinin böbrek tutulumu ile ilişkisi saptanamadı.SonuçBölgemizdeki HSP olgularının etiyolojik, epidemiyolojik ve klinik bulguları ile dünya ve Türkiye'de yapılan çalışmalar benzer bulundu. Bu çalışmada literatürdeki çalışmalara paralel olarak, yaş arttıkça böbrek tutulum riskinin arttığı saptandı
Özet (Çeviri)
Objectives:This study is designed retrospectively in order to determine demographical, etiologic and epidemiological characteristics of HSP, to evaluate clinical and lab findings and to identify incidence, severity, prognosis and risk factors for renal involvement in our region.Subjects and Methods:Clinical data of the 151 patients suitable for inclusion criteria, who are followed with the diagnosis of HSP at pediatric nephrology department between May 2002and December 2010, were evaluated retrospectively.Demographic carachteristics (age, gender) of the patients, season of presentation, complaints at referral,triggering factors, length, weight, blood pressure and pathological findings on physical examination, lab data and the length of follow up periods were recorded and assessed.Results:Data of 151 patients were reviewed in our study ( 90 boys and 61 girls) and their mean age were 7.4 ± 3,4 (1.8- 16.5) years. Purpura as a major symptom was recorded in all cases (100%) than followed by GI involvement in 111 cases (73,5%), joint involment in 91 (60,2%), renal involvement in 41 (27,1%), genitourinary involvement in 13 (8,6%), CNS involvement in 1 (%0,6) and cardiac involvement in 1 (0,6%) cases, respectively. 33 patients (22%) who did not have purpuric rash at presentation had purpura on clinical progress.Age of presentation was found to be a risk factor for renal involvement that risk inreased with age (95% C.I. 1.034- 1.297, p=0.011). Genitourinary involvement was identified as a negative risk factor for renal involvement (95% C.I. 0.058-0.788, p=0.020). Factors as gender, GI involvemnet, musculosceletal involvement, recurrence and steroid treatments did not show correlation with renal involvement.Conclusion:Etiologic, epidemiologic and clinical findings of cases at our region were similar with national and international research data. Our study showed increased risk of renal involvement with age as identified in references.