Serum total ve ankarboksile osteokalsin düzeylerinin glukoz ve yağ metabolizması üzerine etkisi
The effect of total and uncarboxylated osteocalcin to glucose and fat metabolism
  1. Tez No: 452952
  2. Yazar: EBRU KARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ÇETİNARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç : Farelerde yapılan çalışmalarda osteoblast kaynaklı bir protein olan osteokalsinin ankarboksile formunun glukoz metabolizması ve yağ kitlesi üzerine olumlu etkileri olduğu gösterilmiştir. İnsanlarda ankarboksile osteokalsin ile glukoz metabolizması arasındaki ilişkiyi destekleyen veriler sınırlıdır. Bu çalışmada total ve ankarboksile osteokalsin ile glukoz ve yağ metabolizması arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem : Kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya 48 erkek ( 24 prediyabetik, 24 normal glukoz toleransı (NGT) olan), 70 premenopozal kadın ( 35 prediyabetik, 35 NGT olan), 60 postmenopozal kadın ( 30 prediyabetik, 30 NG) olan) alındı. Total ve ankarboksile osteokalsin düzeyleri ile vücut kitle indeksi (VKİ) , bel çevresi, yağ kitlesi, vücut yağ oranı, açlık glukozu, insülin, C-peptid, HbA1c düzeyleri ve HOMA-IR arasındaki ilişki incelendi.Bulgular : Erkek, premenopozal ve postmenopozal kadınların total ve ankarbosile osteokalsin düzeyleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı. Gruplar ayrı ayrı incelendiğinde prediyabetik ve NGT olanlar arasında total ve ankarboksile osteokalsin seviyeleri arasında fark bulunmadı. Bütün grupların toplamında ve premenopozal kadınlarda total osteokalsin ile VKİ, bel çevresi, vücut yağ kitlesi, vücut yağ oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı ters ilişki gösterildi. Ayrıca bütün grup ele alındığında total osteokalsin ile açlık insülin ve HOMA-IR arasında pozitif ilişki gösterildi. Çalışmada gruplar toplam olarak veya ayrı ayrı ele alındığında ankarboksile osteokalsin ile glukoz ve yağ metabolizması ölçümleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı.Sonuç : Total osteokalsin ile yağ metabolizması ölçümleri arasında ters ilişki, insülin ve HOMA-IR düzeyleri arasında pozitif ilişki görülmesi, osteokalsin ile enerji homeostazı arasında ilişki olduğunu düşündürmektedir. Ankarboksile osteokalsin ile enerji metabolizması arasındaki ilişkiyi göstermek için prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.Anahtar kelimeler : osteokalsin, glukoz metabolizması, obezite, prediyabet
Özet (Çeviri)
Objective : Uncarboxylated form of osteoblast derived protein osteocalcin has been shown to have favorable effects in glucose metabolism and fat mass in mice studies. There are limited data supporting the relationship between uncarboxylated osteocalcin and glucose metabolism in humans. The aim of this study was to investigate the relationship between total and undercarboxylated osteocalcin and glucose and fat metabolism.Material and Method : In this cross-sectional study we enrolled 48 men (24 with prediabetes, 24 with normal glucose tolerance (NGT)), 70 premenopausal women (35 with prediabetes, 35 with NGT), 60 postmenopausal women (30 with prediabetes, 30 with NGT). We examined the association between total and carboxylated osteocalcin levels with body-mass index (BMI), waist circumference, total body fat mass, percent body fat, fasting glucose, insülin, C-peptide, HbA1c levels and HOMA-IR.Results : There was no significant difference between levels of total and uncarboxylated osteocalcin in men, premenopausal and postmenopausal women. When the groups are evaluated separately for serum total and osteocalcin levels, no significant difference was found between prediabetic and normal glucose tolerance subjects. In total of all groups and premenopausal women there was a significant negative correlation between total osteocalcin and BMI, waist circumference, total body fat mass, percent body fat. Also in all groups positive correlation was found between total osteocalcin and fasting insülin and HOMA-IR. In this study we did not find any significant association between uncarboxylated osteocalcin and glucose and fat metabolism measurments in whole group or in men, premenopausal and postmenopausal women separately.Conclusion : Total osteocalcin is inversely related to fat metabolism measurment and positively associated with insülin and HOMA-IR, suggesting that osteocalcin may be involved in energy homeostasis. There is a need for prospective studies to show the association between uncarboxylated osteocalcin and energy homeostasis.Keywords : osteocalcin, glucose metabolism, obesity, prediabetes