Pediatrik hastalarda psoas kompartman bloğu sonoanatomisi
Sonoanatomy of psoas compartment block in pediatric patients
- Tez No: 452960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ GÜRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Psoas kompartman bloğu (PKB); uyluğun anterolateral ve medialinin, diz ve diz altında safen sinirin inervasyon alanlarının tamamının anestezi ve analjezisini sağlayan bir sinir bloğu tekniğidir. PKB ile femoral sinir, obturatuar sinir, lateral femoral kütanöz sinir ve genitofemoral sinir bloke edilebilir. PKB'nu uygulamak için, parestezi, direnç kaybı, nörostimülasyon gibi farklı teknikler tanımlanmıştır. Son yıllarda US rehberliği lumbal pleksusun lokalizasyonunun belirlenmesinde değerli bir yöntem olmuştur. Bu çalışmanın amacı; çocuk hastalarda US rehberliğnde PKB uygulamasında yardımcı olabilecek olan PKB sonoanatomisini incelemek ve olası komplikasyonların azalmasında yardımcı olacağını düşündüğümüz US rehberliğinde lumbal pleksusun derinliğini hesaplamaktır.Çalışmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Etik kurul onayı alındıktan sonra elektif, cerrahi geçirecek 1-6 yaş arası, ASA I-II 36 hasta dahil edildi. Genel anestezi indüksiyonundan sonra, cerrahi başlamadan önce incelemenin yapılacağı taraf üste, kalça ve diz 90º fleksiyonda olacak şekilde lateral dekubit pozisyon verildi. Lineer US probu yardımı ile sakral kemik görüntülendikten sonra sırayla L5, L4, L3, L2 ve L1 vertebraların spinöz çıkıntıları ve transvers çıkıntıları belirlendi. L4 vertebra seviyesinde transvers yaklaşım yoluyla transvers çıkıntı, faset eklem, spinöz çıkıntı belirlendi ve derinlikleri US rehberliğinde ölçüldü. Blok uygulanan 16 hastada PKB sonoanatomi incelemesine ek olarak, motor yanıt alınan iğne derinliği ve stimülatör iğnesinden, L4 spinöz çıkıntı orta noktasından kaudokranial çizilen çizgiye dik olarak çizilen çizgi arasındaki mesafe de kaydedildi.PKB sonoanatomisi incelenen 1-6 yaş grubunda ortalama spinöz çıkıntı derinliği 3.07 mm, transvers çıkıntı deriliği 14.25 mm, faset eklem derinliği 13.17 mm olarak bulunmuştur. Blok uygulanan 16 hastada ortalama iğne derinliği 21.89 mm, ortalama iğne orta hat mesafesi 19.73 mm olarak ölçülmüştür. Yaptığımız ölçümler neticesinde PKB uygulamasında anatomik işaret noktası olarak kullanılan L4 seviyesinde transvers çıkıntı derinliğinin VKİ, boy, kilo yaş ile korelasyon gösterdiği bulunmuştur. Lumbal pleksus derinliğini gösteren iğne derinliğinin ise transvers çıkıntı derinliği ve hasta ağırlığı ile korelasyon gösterdiği bulunmuştur. İğne derinliği ile iğne orta hat mesafesi arasında da korelasyon gözlenmiştir.Sonuç olarak; PKB oluşabilecek komplikasyonları nedeniyle, pediatrik hasta grubunda transvers çıkıntı derinliğinin, lumbal pleksusun yaşa göre olası derinliğinin ve paravertebral alanın dikkatli incelemesi yapılarak blok uygulanmalıdır. Yaptığımız ölçümler; iğnenin en fazla ilerletilmesi gereken derinliğin öngörülmesinde ve böylece komplikasyonların azaltılmasında yardımcı olabilir. Elde ettiğimiz verilerin klinik araştırmalarla sınanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Psoas compartman block is an anesthetic and analgesic technique that blocks anterolateral and medial side of thigh, knee, and the complete inervation area of saphene nerve under the knee. Femoral nerve, obturatuar nerve, lateral femoral cutaneus nerve, and genitofemoral nerve can be blocked by performing PCB. In order to apply PCB, techniques such as paresthesia, loss of resistance and neurositumulation were described. US guided lumbar plexus blocks has been a valuable technique in the recent years. The aim of this study was to describe PCB sonoanatomy in children and to measure the possible depth of lumbar plexus which can help decreasing possible complications.After institutional Ethics Committee approval of Kocaeli University, 36 ASA I-II patients from 1 to 6 years old were included in the study. After induction of general anethesia, patients were turned to the lateral position with the hip joints flexed 90º. Spinous and transverse processes were localized at L5, L4, L3, L2, and L1 levels after sacral bone was localized with the help of linear ultrasound probe. The depts of spinous processes, transvers processes and facet joint depths were measured with the help of US at the L4 level . In 16 patients, PCB were performed. In these patients the needle depth and the distance between the needle and the line drawn vertically from L4 spinous processes mid-point to caudo-cranial line were also recorded in addition to PCB sonoanathomyIn patients at the age group 1-6; mean depth of spinous processes, transverse processes and facet joint were measured as 3.07 mm, 14.25 mm and 13.17 mm respectivelly. In the 16 patients, whom PCB were applied, mean depth of needle and needle to middle line depth are measured as 21.89 mm and 19.73 mm respectively. The transverse processes dept, which can be used as an anatomical landmark in PCB, was significiantly corelated with BMI, height, weight and age. Needle depth, which showed the lumbar plexus depth, was correlated with transverse processes depth and patient weight. There was also a significiant correlation between the needle depth and needle to mid point distance.In conclusion, PCB should be applied to paediatric patients by carefully scanning the depth of transerse processes and relavent anatomical structures in paravertebral region because of its complications. Our study, can help anesthesiologists to predict lumbar plexus? possible dept, maximum needle depth and also help decreasing possible complications related to PCB. Our data should be examined with clinical research.