Küçük Hücreli Dışı Akciğer Karsinomlarında Transtorasik Akciğer İnce İğne Aspirasyon Sitolojisi
Transthoracic Fine Needle Aspiration Cytology of Nonsmall Cell Lung Carcinomas
- Tez No: 452971
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ VERAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Patoloji, Oncology, Pathology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Akciğer karsinomlarının tanısında transtorasik ince iğne aspirasyon sitolojisi oldukça yararlıdır. Tanı değeri özellikle küçük hücreli ve küçük hücreli dışı karsinom ayrımında yüksektir. Son yıllarda özellikle de hedefe yönelik tedavi olanaklarındaki gelişmeler küçük hücreli dışı akciğer karsinomlarının alttiplendirilmesinin önemini arttırmıştır.Bu çalışmada, 2000 ? 2011 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda tanı almış transtorasik akciğer ince iğne aspirasyonu olguları taranarak sitopatolojik ve histopatolojik olarak malign tanısı almış küçük hücreli dışı akciğer karsinomu olguları çalışmaya dahil edilmiştir. Toplam 52 olguya ait preparatlar sitomorfolojik özellikleri açısından tekrar gözden geçirilmiştir.Bu olgu grubu için transtorasik akciğer ince iğne aspirasyonunun tanısal doğruluk oranı % 90, duyarlılığı % 93.6, özgüllüğü ise % 57.1 olarak hesaplanmıştır.Histopatolojik olarak adenokarsinom tanısı almış olgulara ait preparatlarda ekzantrik nukleus ve asiner-papiller yapılar, skuamöz hücreli karsinom için ise hücre tabakaları-sinsityal gruplar, yoğun kromatin ve nekroz gözlenmesi anlamlı bulunmuştur ( p < 0.05). Nukleolus belirginliği, keratinize sitoplazma, nukleus/sitoplazma oranı artmış izole hücrelerin gözlenmesinde ise her iki tanı için anlamlı fark saptanmamıştır.Bazı sitomorfolojik özellikler KHDAK'larının alttiplendirilmesinde yararlı olmasına rağmen sitolojik ve histopatolojik tanı uyumunun artması için ek incelemeler gerekli olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Transthoracic fine needle aspiration cytology is a very useful diagnostic tool for the diagnosis of lung cancers. It is valuable for the differential diagnosis of small cell and nonsmall cell lung carcinomas. The emergence of new targeted therapies has raised the importance of subtyping nonsmall cell lung carcinomas (NSCLC).An electronic search retrieved all NSCLC FNA cases with a corresponding surgical specimen from 2000 to 2011 in Ege University Medical Faculty, Department of Pathology.