Bursa siyahi incir çeşidinin değiştirilmiş atmosferde (modified atmosphere) muhafazası üzerine bir araştırma
- Tez No: 45300
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
öz BURSA SİYAHI İNCİR ÇEŞİDİNİN DE?İŞTİRİLMİŞ ATMOSFERDE ( MODIFIED ATMOSPHERE) MUHAFAZASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu araştırma 1993-1994 yıllan arasında Bursa yöresinde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılan“Bursa Siyak”incir çeşidinin muhafaza süresini uzatmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada değiştirilmiş atmosferler (MA) farklı kalınlık ve geçirgenliğe sahip düşük yoğunluklu polietilenier (LDPE-50, 60, 100|i) ve polipropilen (PP-15u) ile oluşturulmuştur. İncir meyveleri 0 ± 0.5 °C ve %85-90 nispi nem şartlarında muhafazaya alınmıştır. Meyvelerde 0., 10., 20. ve 35. günde Ağırlık Kaybı, Meyve Eti Sertliği, Suda Çözünebilir Kuru Madde (SÇKM), Titre Edilebilir Asit (TEA), pH, invert Şeker, Solunum Hızı, Meyve Eti Rengi ve Duyusal Değerlendirmeler gibi kalite kriterleri incelenmiştir. Deneme sonunda meyveler raf ömrünü belirlemek amacıyla 3 gün oda şartlarında bekletilmiştir. Araştırma sonunda, kullanılan tüm örtü materyalleri kontrole göre daha iyi sonuç verirken en iyi sonuç LDPE-60u örtü materyali vermiş, incirin muhafaza süresi 3-4 haftadan 5 haftaya kadar uzatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON MODIFIED ATMOSPHERE STORAGE OF FIG“cv. BURSA SİYAHI”This study was carried out between 1993 and 1994 with the aim of prolonging storage period of fig“cv. Bursa Siyahı”, widely grown in Bursa. The modified atmospheres used in the study were formed with low density polyethylenes (LDPE-50, 60 and 100u) and polypropylene (PP-15) having different permeabilities and thicknesses. The fig fruits were taken into storage under the conditions of 0 + 0.5 °C and 85- 90 % RH. Changes in qualty criteria of the fruits such as weight loss, fruit flesh firmness, water soluble solids, titratable acidity, pH, invert sugar, respiration rate, fruit flesh colour and sensory evaluations were examined on 0., 10., 20. and 35. days of storage. At the end of 35 days, the fruits were kept at ambient conditions for three days to determine their shelf life. At the end of the trial, all modified atmospheres gave better results comparing with control whereas the best result obtained with LDPE-60u material and the storage period was extended to 5 weeks from 3-4 weeks