Giresun'dan İstanbul'a bir göç hikâyesi (Yüksek Lisans Tez Raporu-Belgesel Fotoğraf Kitabı)
A story of migration from Giresun to İstanbul
- Tez No: 453010
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇEYİZ MAKAL FAİRCLOUGH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tezin amacı, toplumsal belgeci fotoğrafçılık yöntemi ile Selanik'ten Giresun'a, Giresun'dan İstanbul'a göç eden Çetinkaya Ailesi'nin arkalarında bıraktıkları coğrafya ile olan aidiyetlerini, kültürlerini görsel ve belgesel fotoğraf kitabında yer aldığı gibi yazılı açıklamalarıyla ele almaktır. Örnek ailenin; Şebinkarahisar ilçesi ve ilçe halkının kendine özgü kültürel yaşamı, göç ettikleri yerlerde birbirleriyle kurdukları sosyal ilişkiler ve yabancı bir ortama göçten kaynaklanan uyum sorunuyla nasıl başa çıktıkları görsel olarak saptanmış, Toplukonak köyü, Hasköy ve Okmeydanı Düğün Salonu'nda yapılan çekimlere yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Göç, Mübadele, Belgesel Fotoğrafçılık, Giresun, İstanbul.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the migration of Cetinkaya family, who is descended from Karaman Turks, from Thesaloniki to Giresun and then from Giresun to Istanbul and their cultures and their sense of belonging which they left behind in their geography through a social documentary photography method both in visual and written narration. In this scope, the thesis discusses the distinct cultural life of the people of Sebinkarahisar town, a specific family, the social networks that they established in the places where they have migrated, how they cope up with the adaptation problem due to migration to foreign environments and accordingly a documentary photo album has been prepared in which the people of Toplukonak village, Haskoy and the wedding ceremony in Okmeydanı Wedding Saloon are photographed.