Toprak tekstürü ve tuzluluğunun karanfilin gelişimi ve çiçek niteliği üzerine etkileri
- Tez No: 45302
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZGÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
öz TOPRAK TEKSIÜRÜ VE TUZLULU?U1 NUN KARANFİL" İN GELİŞİMİ VE ÇİÇEK NİTELİ?İ ÜZERİNE ETKİLERİ Bu çalışma, toprağa farklı oranlarda katılan kum -ve turba ile besin çözeltisinin tuzluluk (EC) düzeyinin, torba kültürü ile yetiştirilen karanfilin (Dianthus caryophyilus) çiçek Yerimi ve niteliği ile bitki besin elementleri içerikleri üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yürütülmüştür. Toprağa iki farklı düzeyde (%10 ve 40 ) turba ve üç farklı düzeyde kum CKıO, 25 ve 50 ) katılmış ve 30 litre yetiştirme ortamı içeren polietilen torbalara AS T OR çeşidi karanfilin köklendirilmiş çeliklerinden 10'ar adet dikilmiştir.Belirli kompozisyondaki bir besin çözeltisi üç farklı konsantrasyonda olmak üzere damla sulama sistemi yardımıyla uygulanmış ve böylece farklı tuzluluk (EC) düzeylerinin yaratılması amaçlanmıştır. Karanfilde çiçek sayısı üzerine etkileri yönünden uygulama konuları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunamamıştır. Bununla birlikte, çiçek sapı uzunluğu ve kalınlığı ile kaliks çapı üzerine etkileri yönünden iki turba oram arasında istatistiksel olarak %1 düzeyinde önemli farklılıklar saptanmıştır. Elektriksel iletkenliğin kaliks çapı üzerine ve kum oranlarının sap kalınlığı üzerine etkileri istatistiksel olarak %5 düzeyinde önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANINVESIIGAIION ON THE EFFECTS OF SOIL TEXTURE AND SALINITY ON THE GROWTH AND FLOWER QUAHT Y OF CARNATION The study was conducted to investigate the effects of sand and peat ratios added to the soil and EC levels of nutrient solution on flower production and quality and nutrient element contents of carnation (Dianthus caryophyllus) grown in polyethylene growing bags. Two levels of peat (10 and 40 %) and three levels of sand (0,25 and 50 %) were added to the soil, and 10 rooted cuttings of cultivar ASTOR were planted in each bag having 30 liters growing medium Three different concentrations of a certain nutrient solution were applied through drip irrigation, to create different EC levels. There was no significant effect of the treatments on flower numbers of carnation. However there were statistically significant differences (at %1 levels) between the two peat ratios in terms of the stem length, stem diameter and calk diameter of flowers. The effects of EC on ealix diameter, and sand ratios on stem diameter were also found to be statistically significant at 5% levels.