Toprak profilindeki tuz hareketlerinin yersel ve zamansal değişimlerinin izlenmesi ve değerlendirilmesi
Monitoring and evaluation of spatial and temporal changes of the salinity in the soil profile
  1. Tez No: 150704
  2. Yazar: RESUL UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
TOPRAK PROFILINDEKİ TUZ HAREKETİNİN YERSEL VE ZAMANSAL DEĞİŞİMLERİNİN İZLENMESİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZ Bitkisel üretimi kısıtlayan önemli toprak karakteristiklerinden biri olan tuzluluğun profilde yersel ve zamansal değişimlerinin incelenmesi ve bu değişimde etkili olan faktörlerin belirlenmesi çalışmanın amacını oluşturmuştur. Kumkale ovasının kuzeyinde Çanakkale Boğazına etkileşimli 400 ha arazide, 13 örnekleme noktasında, 5 farklı derinlikte ve 7 ayrı ayda alman toprak örneklerinde tuz ve pH analizleri yapılmıştır. Toprak özelliklerini belirlemek için ayrıca CaC03, organik madde, tekstür, 7uülu profilde tüm derinliklerde ve 3-İU-iİ-1j nolu profilde ise bir derinlikte Na, Ca+Mg, K, C03, HC03, CL ve SO4 analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlan grafiksel ve istatistiksel olarak değerlendirilmiş, CBS'nde dağılım haritaları oluşturulmuştur. Çalışma alanı topraklan tuzsuzdun çok şiddetli tuzluya, pH i?.-"- f 5-0,5 arasında değişi^ göstermiştir. Çalışma alanında hakim tuz tipi NaCl olduğu, deniz ve drenaj kanalının toprak tuzluluğu üzerinde çok etkili olduğu, pH'nın ise arazi kullanım türü ve top. ak amenajman tekniklerince çok etkilendiği belirlenmiştir. II
Özet (Çeviri)
MONITORING AND EVALUATION OF SPATIAL AND TEMPORAL CHANGES OF THE SALINITY IN THE SOIL PROFILE ABSTRACT As soil salinity is one of the yield restrictive character of soil in plant growing, aim of this research is monitoring and eveluation of spatial and temporal changes of the salinity in the soil profile. This research carried out in 400 ha area in the north of Kumkale Plain,near the sea, at 13 sampling point, in 5 different depth level, in 7 different months with salinity and pH analyses of samples. In order to investigate soil properties, some additional analyses applied on the samples; CaC03, organic matter, texture analyses for all samples of profile 7 and Na, Ca+Mg, K, C03, HC03, CI and S04 analyses for one choosen depth samples of profile 3, 10, 11, 13. Analyses results were shown in graphics, evaluated statistically and was made maps of the research area, which consists Geographical Knowledge System (CBS). Salinity was found in none to intense range, while pH is between 6,5-9,5. According to these results, common salt types NaCl in the area. Sea and drenage channel effect is extreemly important on salinity; on the other hand ways of cultivation and soil management is very effective on soil pH. Ill