Yetişkin bireylerde aerobik egzersiz programının kan lipitleri ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of aerobic exercises program on adults blood lipids and body composition
- Tez No: 453038
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM BAŞTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetişkin bireylerde aerobik egzersiz programının kan lipitleri ve vücut kompozisyonu üzerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya yaşları 25-55 arası değişen 24 yetişkin gönüllü olarak katılmıştır. Egzersiz gurubuna 12 hafta süresince, haftada 3 gün 30-60 dakika süren aerobik egzersiz programı uygulanmıştır. Fiziksel ölçümler ve kan testleri programın başladığı gün ve 12 haftanın sonunda olmak üzere iki defa ölçüm alınmıştır. Çalışmaya katılan deney ve kontrol grubu bireylerin, vücut ağırlığı, vücut yağ oranı, VKİ (Vücut Kitle İndeksi), HDL (High Density Lipoprotein), LDL (Low Density Lipoprotein), Trigliserid ve Kolesterol öntest sontest ölçümleri yapıldı. Gurupların karşılaştırmasında Wilcoxon test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study aims to study effects of aerobic exercises on blood lipids and body composition in adults. The study group consists of 24 volunteer adults of 25-55 years old. Exercise group applied an aerobic exercise program lasting 30-60 minutes 3 days a week for a 12-week period. Two physical measurements and blood tests were conducted, one on the start day of program and the other at the end of 12-week period. Pre-test and post-test measurements of body weight, body fat rate, BMI (Body Mass Index), HDL (High density Lipoprotein) LDL (Low Density Lipoprotein), Triglyceride and Cholesterol were conducted for individuals of experiment and control groups. For comparison of groups Wilcoxon test was employed.