Kamu kurumlarında iç kontrol sisteminin etkinliği: Maliye Bakanlığı uygulamasının incelenmesi
The effectiveness of internal control system in state institutions : An investigation of application of the Ministry of Finance
- Tez No: 453039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Küreselleşmeyle birlikte ülke sınırların ortadan kalkması, yönetim ve denetim alanında da önemli değişimlerin yaşanmasına yol açmış ve iç kontrol önemli bir kavram haline gelmiştir. Devletler ve uluslararası mesleki kuruluşlar, iç kontrol kavramını daha detaylı ele alarak çeşitli iç kontrol sistemleri ve değerlendirme modelleri geliştirilmeye çalışmıştır. Dünyada ekonomik, sosyal ve teknolojik alanda yaşanan değişimlerin neden olduğu radikal değişiklikler, kamu mali yönetim alanında da görülmektedir. Kamu mali yönetim alanında yaşanan değişikliklerden biri olan iç kontrol sistemi, 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetim ve Kontrol Kanunu'yla kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; Maliye Bakanlığı'nda uygulanan iç kontrol sisteminin etkinliğinin incelenmesi, uygulanabilirliğinin araştırılması, uygulamada karşılaşılan sorunların belirlenmesi ve elde edilen bulgular ışığında sonuçların değerlendirilerek kamu kurum ve kuruluşlara çeşitli öneriler sunabilmektir.
Özet (Çeviri)
The disappearance of the country's borders with globalization, the management and control of the area has led to the emergence of significant changes in internal control and has become an important term. States and international professional organizations, internal control has worked to develop the concept further by addressing various internal control systems and evaluation models. The radical changing can be seen in the field of public finance management which are caused development in the field of economic, social and technology. İnternal control system, one of the changing in the public finance management, called number 5018 and is started to apply in the state institutional organizations. The aim of this study is the analysing of efficiency internal control system applied in the Minister of Finance researching of appliability, defining of problem while performing control system and give suggestions according to information gotton all results evaluating all state instutions and organizations.