Tarihi öneme sahip yerlerin şehir markası imajına etkileri: Muğla örneği
Effects of places of historic importance to the brand image of the city: Example of Muğla
  1. Tez No: 453045
  2. Yazar: ZEHRA TAYÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MARANGOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Günümüz rekabet koşulları değerlendirildiğinde marka kavramı sadece işletmeler, mal ve hizmetler için kullanılan bir kavram olmaktan çıkmış şehirler için de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle küreselleşmenin etkisi ile coğrafi sınırların bir önem teşkil etmediği rekabet ortamında şehirler de birbirleri ile amansız bir rekabet yaşamaya başlamıştır. Rekabet ortamında küresel anlamda olumsuz etkilenmek istemeyen şehirler paydaşların yaşam kalitesini arttırıcı işlem ve eylemlerde bulunarak paydaşlara yüksek yaşam kalitesi sağlama amacı gütmüşlerdir. Bu süreçler de şehirleri diğerlerinden ayırmak adına markalaşmaya zorunlu kılmıştır. Marka şehir olma sürecinde öncelikli olarak şehri oluşturan öğelerin iyi bir şekilde irdelenmesi, şehir için neyin neyi ifade ettiğinin belirlenmesi ve bu anlamların en iyi şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Şehrin öz niteliklerine uygun olarak oluşturulan bir şehir kimlik kazandırılması hedeflenir. Şehrin öz niteliklerine uygun olarak oluşturulan bir şehir kimliğinin seçilen hedef kitleye dönük etkili iletişim teknikleri de son derece önem arz eder. Şehrin markalaşma sürecinde kültür ve alışveriş etkinlikleri, doğa, yapı ve çevre, iş olanakları ve bağlantıları, şehre ulaşım, şehir içi ulaşım kamu hizmetleri ve sosyal bağ bileşenlerinden yararlanılmaktadır. Literatür araştırması çerçevesinde araştırmanın amacı; il sınırları içinde yer alan, küresel anlamda da önem arz eden UNESCO'nun Kültür Mirası listesinde yer alan beş farklı tarihi yapının Muğla ilinin markalaşması için etkilerinin neler olduğunun ortaya konmasıdır. Araştırma evreni olarak Leton Antik Kenti, Likya Uygarlığı Antik Kentleri, Beçin Ortaçağ Kenti, Kaunos Antik Kenti ve Stratonikeia Antik Kentini ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerdir. Araştırma sonuçları 500 katılımcı ile yapılan yüz yüze anket yöntemi ile elde edilen bilgilerden sağlanmıştır. Sağlanan bilgiler ile Muğla şehir markası üzerinde antik kentlerin bilişsel ve duygusal imaj unsurlarının etkisi olduğu sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's competition conditions, the concept of brand is not only used for goods and services but also for cities. In today' competition environment in which geographical borders are not important any more as a result of globalization, cities have been in a fierce competition with each other. Cities not desiring to be negatively affected in this competition environment have aimed to offer high living standards to their residences by conducting activities to this end. Throughout this process, cities have been obliged to differ from others by developing as a brand name. During the process of being a brand city, first the elements making up the city should be thoroughly analyzed, what means what for the city should be determined and they should be managed ideally. An identity complying with the characteristics of the city should be created for the city. Construction of effective communication techniques in compliance with the identity for communicating desired messages to the target population is also of great importance. During the process of branding a city, culture and shopping facilities, nature, structure and environment, job opportunities and connections, transportation to city and within city, public services and social bond are capitalized on. The purpose of the current study is to determine the effect of five different historical structures included in the Historical Heritages list of UNESCO and having a global importance on the branding of the city of Muğla. The population of the study is comprised of the foreign tourists visiting Leton Antique City, Lykia Civilization Antique Cities, Beçin Medieval City, Kaunos Antique City and Stratonikeia Antique City. The findings of the study were obtained through the analysis of the questionnaires administered to 500 participants. On the basis of the findings of the study, it was concluded that on the city brand of Muğla, affective and cognitive elements of the antique cities have some effect.