Türkiye'de bürokrasi siyasi iktidar ilişkisi: 1980-1983 dönemi
The relationship between bureaucracy and political power in Turkey: Period of 1980-1983
- Tez No: 453047
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, weberyen bürokratik yapının Türkiye'de 24 Ocak 1980 kararları ve 12 Eylül 1980 askeri darbesiyle birlikte değişime uğramaya başladığı ve bürokrasi siyasi iktidar ilişkisinin de yeni bir sürece girdiği, günümüz Türkiye'sinde bürokrasi siyasi iktidar ilişkisinin yaşadığı krizlerin temeli olarak değerlendirilen dönüşümün ortaya çıkardığı sorunsal kapsamında, öncelikle Weber'in bürokrasi teorisi üzerinden kuramsal çerçeve çizilmiştir. Kuramsal çerçevenin devamında Osmanlı Devletinin son zamanlarından 1980'ne kadar Türkiye'deki bürokratik yapı ve bürokrasinin siyasi iktidarla olan ilişkisi anlatılmıştır. Çalışmanın yöntemine ilişkin tartışmalar ayrı bir bölümde yer verilmiştir. Son bölümünde ise çalışmanın asıl sorunsalı temelinde, 1980-1983 dönemine yönelik Türkiye'deki weberyen bürokratik yapının ve bürokrasinin siyasi iktidarla olan ilişkisinin uğradığı değişikliğin; siyasi, ekonomik ve toplumsal etkileri üzerine tartışılmış ve sonuçta elde edilen bulgular ile sorunsalın geçerliliği sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study seeks to analyse changes, which Weberian bureaucratic structure has gone through with 24 January 1980 decisions and 12 September 1980 military intervention, the new process to which political power and bureaucracy has entered, within the scope of problem which is regarded as the basis of the crisis resulting from transformation between bureaucracy and political power in current Turkey, a theoretical framework is drawn primarily on the basis of Weber's bureaucracy theory. After theoretical framework, the bureaucratic structure in Turkey and its relationship with political power from late Ottoman to 1980's is explained. A separate section is allocated for discussions regarding methodology of the study. In the last section, on the basis of primary research question of the study, Weberian bureaucratic structure in Turkey and the changes in Weberian bureaucracy's relationship with political power; their political, economic, and social effects are discussed and finally the validity of research question is tested by means of obtained findings.