Türkiye'de sendikacı kadınların sendikalarda var olma biçimleri
Trade unionist women's existence types in trade unions in Turkey
- Tez No: 453105
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MAKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İletişim Bilimleri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sendikacı kadınların sendikalarda var olma biçimlerini konu edinmektedir. Erkek egemen yapılar olan sendikalarda yönetici kadınların yönetim kademesinde yer alma ve bunu dile getirme biçimlerinin neler olduğunu ele alan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde“Çalışma Yaşamı, Sendikalar, Kadın ve Toplumsal Cinsiyet”başlığı altında tarihsel bir perspektiften Türkiye'de kadının çalışma yaşamı ve sendikalardaki durumu anlatılmış ve sendikal harekette kadın eylemliliğine yer verilmiştir. İkinci bölümde“Sendikacı Kadınların Konuşmaları ve Konuşmalardaki Dilsel Özellikler”e bakılmıştır. Bu başlık altında, ilk olarak görüşmelerden çıkan sonuçlara göre kadınların konuşmalarında öne çıkan temalar belirlenmiş ve bu temalar üzerinden araştırma kategorileri oluşturulmuştur Üçüncü bölümde ise“Türkiye'de Sendikalarda Yönetici Kadınların Var Olma Biçimleri”ne bakılmıştır. Bu bölümde kadınların ne yaptıklarına, nasıl yaptıklarına yani eylemsel ve dilsel pratiklerine odaklanılarak bireysel deneyimleri esas alınmıştır. Sendikacı kadınların sendikalarda var olma biçimlerinin ideolojileri, sendikacılık algıları ile sendikaların ataerkil yapısı ve toplumsal cinsiyet konusundaki farkındalıkları bağlamında değişiklik gösterdiği, bu süreçte sağ sendikalardan kadınların sendikaların ataerkil yapısıyla eklemlenerek var olmaya meyilli olduğu ve bu yönde bir söylem ürettiği görülmüştür. Sol sendikalardan kadınlar ise farkındalıkları yüksek olduğu için daha özgürlükçü bir dile ve tavra sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore trade unionist women's existence types. Women participate as directors in trade unions, although these unions have male dominant characteristics. This dissertation was focused on this problematic issue in terms of woman-directors' existence types and articulations by three main parts. In the first part, titled as“Work Life, Trade Unions, Woman and Gender”, Turkish women's work life, their situation in trade unions and women's agency in trade unions was presented with an historical perspective. In the second part,“Trade Unionist Women's Discourse and the Linguistics in Discourses”were investigated. In this part, firstly, the themes covered by the participants' interview discourses were determined and then the coding categories were constituted. In the third part,“Turkish Woman Directors' Existence Types in Trade Unions”was explored. For this purpose, Turkish woman directors' personal experiences were grounded by focusing on what/how woman directors do as well as their practical agency. The results showed that Turkish woman directors' existence types were affected by their ideologies, perceptions about unionism together with trade unions' paternalistic properties and their awareness related to gender. According to the results, woman directors from the conservative trade unions were prone to exist by articulating themselves to the male-dominated properties and produced discourses in this way. On the other hand, women directors from the left ideology had more libertarian dialect and manners because of their awareness.