Domesticity, slavery, and abolitionism in nineteenth-century women's writing in the United States: Harriet A. Jacobs's Incidents in the life of a Slave Girl, Lydia Maria Child's A Romance of the Republic, and Frances E. W. Harper's Iola Leroy, or Shadows Uplifted
On dokuzuncu yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri kadın yazınında ev hayatı, kölelik ve kölelik karşıtlığı: Harriet A Jacobs'ın Incidents in the life of a Slave Girl, Lydia Maria Child'in A Romance of the Pepublic ve Frances E. W. Harper'in Iola Leroy, or Shadows Uplifted başlıklı eserleri
- Tez No: 453120
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tez On Dokuzuncu Yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri'nde kölelik ve ev hayatı kavramları arasındaki ilişki ile kölelik karşıtı söylemleri Harriet Jacobs'ın Incidents in the Life of a Slave Girl (1861), Lydia Maria Child'ın A Romance of the Republic and Frances E. W. Harper'ın Iola Leroy; or Shadows Uplifted başlıklı eserlerinde incelemeyi amaçlamaktadır. On Dokuzuncu Yüzyıl beyaz Amerikalı kadınlar için ev hayatı (domesticity) ve gerçek kadınlık normları gibi birçok sosyal ve kültürel kavramın çıktığı bir dönem olmuştur. Bu tarihsel dönem aynı zamanda git gide büyüyen ırkçı önyargılar ile köleliğin kurumsallaşmasını beraberinde getirmiştir. Bir yandan Amerika Birleşik Devletlerinin kültürel yönden geliştiği ve bir ulus olarak büyüdüğü bu süreç diğer yandan kölelik kurumunun var olması ile büyük sosyal çelişkileri ortaya çıkartmıştır. Çalışmada bu çelişkiler, ev hayatı kavramının ulus kurma hayaliyle eş tutulduğu bu dönemde kadın kölelerin durumuna vurgu yapılarak tartışılmaktadır. Harriet Jacobs Incidents in the Life of a Slave Girl adlı otobiyografisinde, Lydia Maria Child A Romance of the Republic ve Frances E. W. Harper Iola Leroy; or Shadows Uplifted başlıklı romanlarında siyah köle kadın karakterlerinin özgürlüğe doğru yolculuklarında, ev hayatı kavramının işlevini betimlemektedirler. Bu eserlerde yazarlar, ev hayatı kavramının söz konusu dönemde, beyaz Amerikalı kadınlara sunduğu ideal kadın yaşamı anlamının, siyah kadınlar için kölelikten kurtulup, benzer bir ideal yaşama kavuşma anlamı ifade ettiğini ortaya koymaktadırlar. Ancak, bir yandan bu kavramın esaretten kurtulma yolunda araçsallaştırılabileceğini vurgularken, öte yandan aynı kavramın siyah ya da beyaz kadınların yaşamlarında ne denlı kısıtlayıcı ve engelleyici bir işleve sahip olduğunu göstermektedirler. Bu çalışma ev hayatı kavramının belirtilen eserlerde nasıl ele alındığı, vurgulandığı konusunu incelemekte ve modern kuramlardan yararlanarak, sosyal ve kültürel önemi ve anlamı açısından tartışmaktadır. Çalışmanın Birinci Bölümünde tezin konusu olan eserlerin yazıldığı On Dokuzuncu Yüzyıl Amerikası tarihsel ve kültürel bağlam oluşturmak amacıyla incelenmiş, kullanılan kavramlar açıklanmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümü Harriet Jacobs'ın Incidents in the Life of a Slave Girl başlıklı eserinde Jacobs'ın ev hayatı kavramını hangi yönlerden sorguladığını ve köleliğin yarattığı ve dönemi şekillendiren arşiv niteliğindeki sosyal olayları kendi yaşam hikayesinin yanı sıra nasıl yer verdiğini tartışmaktadır. Üçüncü Bölüm Lydia Maria Child'ın A Romance of the Republic adlı romanında sunduğu kölelik, ırksal önyargılar ve ırklar ötesi akrabalık bağları gibi eleştirel çerçeveler ışığında Child'ın çeşitli kökenlerden gelen insanların bir arada özgürce yaşayabileceği bir ulus inşası fikrini incelemektedir. Dördüncü Bölüm ise Frances E. W. Harper'ın Iola Leroy; or Shadows Uplifted başlıklı romanında kölelik ve kölelik karşıtlığı görüşleri hangi yönlerden diyalojik bir ilişki bağlamında sunulduğunu irdelemektedir. Çalışmanın Sonuç bölümü ise bu tezde seçilen eserlerin ev hayatı kavramının kölelik kurumu bağlamında incelenmesinde güçlü eleştirel alanlar sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze the relationship between the concept of domesticity, American slavery as well as abolitionist polities in Harriet Jacobs's Incidents in the Life of a Slave Girl (1861), Lydia Maria Child's A Romance of the Republic and Frances E. W. Harper's Iola Leroy, or Shadows Uplifted. While the nineteenth century introduced various social and cultural changes such as domesticity and true womanhood for the middle-class American women, it also presented a growing racial bias and legalization of the institution of slavery that were in marked contrast with the illustrations of ideal domesticity along with the sense of development and expansion of the burgeoning American nation. This study explores the problems rising from the coexistence of this enculturation process and the social turmoil caused by the human bondage with an emphasis on female slaves' condition. The works under analysis disclose the limitations of the popular middle-class ideology of domesticity in relation to the colossal problem of slavery in American houses and social life. They articulate the anxieties about the female slaves' sufferings in their quest for freedom, whilst underscoring the discrepancy between the ideology of domesticity and the state of destitution and homelessness of slaves. These works also pose diverse forms of challenges to the idea of domestic order, revealing the ways in which the strict distinction between the private and the public, personality and polity, subjection and freedom is inherently fused in personal and social affairs of the time. Accordingly, Chapter I offers a detailed analysis of the historical and literary aspects of domesticity, slavery and abolitionism in the nineteenth-century United States by focusing on a variety of texts. Chapter II explores the significance and representations of subverted domesticity in Incidents in the Life of a Slave Girl (1861) by Harriet Ann Jacobs. This chapter argues that Jacobs contests the notion of ideal domestic sphere and cultural morals of antebellum home life by exposing slavery's patriarchive and by her subversive experiment with domesticity during her stay in different houses in the course of her escape to freedom. Chapter III offers a critical interpretation of Child's A Romance of the Republic by focusing on questions of racial slavery and the taboos against miscegenation and problems of kinship that came into existence as a consequence of racism and slavery in the nineteenth-century United States. Chapter IV examines the abolitionist discussions that serve to connect the characters in a dialogic affinity by creating venues for sociopolitical discussion on slavery and abolitionism as possible means of Reconstruction in Iola Leroy. The Conclusion presents that the works studied in this dissertation offer powerful critical venues for the evaluation of the question of domesticity within the context of slavery.