İtalyan edebiyatı ve öte dünyaya yolculuk (X.-XIV. yüzyıllar)
Otherworld journeys in Italian literature (X-XIV. centuries)
  1. Tez No: 453123
  2. Yazar: BÜLENT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ÖZKAN, YRD. DOÇ. DR. İLHAN KARASUBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
İtalyan Edebiyatında Öte Dünyaya Yolculuk (X.-XIV. Yüzyıllar) başlıklı bu tez çalışmasında, Bonvesin da la Riva, Uguccione da Lodi, Giacomino da Verona, Ugo d'Alvernia ve Brunetto Latini'nin öte dünya anlatıları, diğer bir deyişle cennet, araf ve cehenneme yaptıkları yolculukların anlatıları incelenmiştir. Bu tez çalışmasında ele alınan yazarların-şairlerin inançları doğrultusunda edebiyat anlayışlarına bir yön verdikleri ve inançlarını sanatlarının bir esinleyicisi olarak gördükleri söylenebilir. Ortaçağ'da özellikle İtalyan edebiyatı, öte dünyaya yolculuk anlatılarının, başka bir ifade ile görü edebiyatının en önemli örneklerini bizlere sunar. Tez çalışması temelde üç ana bölümden oluşur: bu bölümler sırasıyla, 1) Batı'da ve Doğu'da Öte Dünyaya Yolculuk Konusunun Yansımaları ve İlk Örnekler, 2) Ortaçağ İtalyan Edebiyatı, Ölüm ve Din İlişkisi ve 3) İtalyan Edebiyatında Öte Dünyaya Yolculuk Kavramı (X.-XIV. Yüzyıllar) başlıklarını taşır. Çalışmamızın I. Bölümü Batı'da ve Doğu'da Öte Dünyaya Yolculuk Konusunun Yansımaları ve İlk Örnekler başlığını taşır. Tezin II. Bölümü Ortaçağ İtalyan Edebiyatı, Ölüm ve Din İlişkisi başlığını taşır, dört ayrı alt başlık içerir: 1) Ortaçağ İtalyan Edebiyatına Genel Bir Bakış, 2) Ortaçağ'da Din Algısı ve Din-Edebiyat İlişkisi, 3) Ortaçağ'da Ölüm Algısı, 4) Ortaçağ İtalyan Düşünce Yapısı: Agostino, Bonaventura ve Tommaso Örnekleri. Çalışmanın son bölümü olan III. Bölüm, İtalyan Edebiyatında Öte Dünyaya Yolculuk Kavramı (X.-XIV. Yüzyıllar) başlığını taşır ve kendi içerisinde iki ayrı alt bölüme ayrılır: Öte Dünyaya Yolculuk Anlatıları: Kökenler, Kavramlar ve İtalyan Edebiyatında Öte Dünyaya Yolculuk Örnekleri (X.-XIV. Yüzyıllar). Bu bölümde öte dünyaya ilişkin temel kavram ve öğeler incelenmiş, Bonvesin da la Riva, Uguccione da Lodi, Giacomino da Verona, Ugo D'Alvernia ve Brunetto Latini'nin eserlerinde söz konusu öğelerin nasıl işlendiği üzerinde durulmuştur. Öte dünyaya yolculuk konusunun, çalışmada ele alınan yazarların-şairlerin eserlerinin ana öğesini oluşturduğu düşüncesinden yola çıkılarak, edebiyat alanına yansımaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled The Otherworld Journeys in Italian Literature (X.-XIV. Century) analyzes the narratives of the otherworld journeys such as travels to paradise, purgatory and hell in the works of Bonvesin da la Riva, Uguccione da Lodi, Giacomino da Verona, Ugo d'Alvernia and Brunetto Latini. It can be argued that the writers and poets direct their notion of literature through their faiths, and also accept their faith as a source of inspiration for art. In the Middle-Ages, Italian Literature gives us the most important examples of otherworld journeys, in other words, of visionary literature. This thesis consists of three main chapters: these chapters are 1) The Reflection of Conception of Otherworld Journeys in West and East and Its Prototypes, 2) Medieval Italian Literature, Its Relation with Death and Religion, 3) The Otherworld Journeys in Italian Literature (X.-XIV. Century). In the first chapter of our research entitled The Reflection of Conception of Otherworld Journeys in West and East and Its Prototypes the notion of otherworld journey with its general aspects together with the concepts such as paradise, purgatory and hell which are generated by otherworld journeys are analysed. The second chapter of the thesis, Medieval Italian Literature, Its Relation with Death and Religion, contains four subsections: Medieval Italian Literature, 2) The Perception of Religion in Middle-Ages and Its Relation with Literature, 3) The Perception of Death in Middle Ages, 4) The Italian Way of Thinking in Middle-Ages: Examples of Agostino, Bonaventura and Tommaso. The intricate concepts and their mutual relations pivotal to comprehend and conceptualize the Italian Medieval Literature are explored in details. The third and last chapter of this study, The Otherworld Journeys in Italian Literature (X.-XIV. Century) has two subsections: The narrations of Otherworld Journeys, Origins and Conceptions and Examples of the Otherworld Journeys in Italian Literature (X.-XIV. Century). This study, with an emphasis on the main conceptions and motives of the otherworld journeys, focuses on the works of Bonvesin da la Riva, Uguccione da Lodi, Giacomino da Verona, Ugo D'Alvernia and Brunetto Latini and the reflections of the main motives of visionary literature on their works.