Bazı önemli kiraz çeşitlerinde farklı önsoğutma uygulamalarının muhafaza üzerine etkileri
- Tez No: 45315
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
öz BAZI ÖNEMLİ KİRAZ ÇEŞİTLERİNDE FARKLI ÖNSO?UTMA UYGULAMALARININ MUHAFAZA ÜZERİNE ETKİLERİ Bu araştırmada Van, Bigarreau Gaucher (B. Gaucher) ve Karabodur çeşidi kirazların, su ve hava ile önsoğutulmalannın muhafaza üzerine etkileri araştırılmıştır. Ürünlere su üe önsoğutma soğuk suya daldırma, hava ile önsoğutma ise kuvvetli hava yöntemiyle uygulanmıştır. Bu uygulamaların bazı önemli kalite parametreleri (ağırlık kaybı, suda eriyebilir kuru madde miktarı, solunum hızı, titre edilebilir asit miktarı, pH, meyvenin saptan kopma direnci, antosiyanın yoğunluğu, meyve kabuk ve meyve eti rengi, tat ve görünüm) üzerine yaptikları etkiler deneme başlangıcında ve bunu takiben birer hafta ara ile yapılan analizler sonucunda tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda; incelenen kalite parametreleri üzerinde en iyi sonuçlar hava ile önsoğutma uygulamasından elde edilirken, en kötü sonuçlan su ile önsoğutma vermiştir. Ürünler Van ve B.Gaucher kiraz çeşitlerinde 3 hafta, Karabodur kiraz çeşidinde ise 5 hafta 0+İ °C ve % 90-95 nispi nemdeki depoda pazarlanabilir durumda muhafaza edilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF DIFFERENT PRE-COOLING TREATMENTS ON STORAGE IN SOME IMPORTANT SWEET CHERRY CULTTV ARS The effects of waîer and air pre-cooling on the storage of sweet cherry cultivars Van, Bigarreau Gaucher (B. Gaucher) and Karabodur were investigated in this research. Wafer pre-coofing was applied by immersing the produce in water and air pre- cooling was applied by forced-air method. The effects of these treatments on some important quality parameter (weight loss, water soluble solids, respiration rate, titratable acidity, pH, resistance of fruit to pedicel removal, anthocyanin intensity, colours of fruit skin and fruit flesh, taste and appeasaace) were determined at the beginning of trial and thereafter at one week intervals. At the end of the research, the best results considering the quality parameters were obtained from air pre-cooiirig treatment, whereas water pre-cooling gave the worst results. Rdaining. their marketability, sweet cherries were stored in a cold store for 3 weeks (cvs. Van and B. Gaucher) and 5 weeks (cv. Karabodur) at 0+1 °C and 90-95% relative humidity.