Değişik ingiliz çimi çeşitlerinde erkenciliğin ve sıra arasının tohum verimine etkisi
  1. Tez No: 45316
  2. Yazar: BAHRİ ŞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ESVET AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZ Bu araştırma; erkenci, orta erkenci ve geççi beş ingiliz çimi çeşitinin dar ve geniş sıra aralıklarında tohum verimi ile verim komponentlerini incelemek amacı ile 1993-1994 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, tohum verimi ile incelenen verim komponentlerinin sıra aralığı ve çeşitlere göre değiştiği belirlenmiştir. Bursa kıraç koşullarında, ingiliz çiminden en yüksek tohum verimi dar sıra aralığı ile ekilen erkenci çeşitlerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was carried out in order to determine the effects of the narrow and the wide row spacings on seed yield and yield components in five cultivars of early, middle early and late Perennial ryegrass (Lolium perenne L.) in 1993-1994 growing season. In this study, it was found that seed yield and yield components varied by varieties and row spacings. As a result; the highest seed yield was obtained from early varieties sown at narrow row spacing under dry conditions of Bursa.