Kahramanmaraş-Göksun bölgesinde yetiştirilen bazı fasülye (phaseolus vulgaris L.) çeşitlerinde uygun ekim sıklığının belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 38760
  2. Yazar: LÜTFULLAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜJGAN ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
-33- Ö Z E T Bu çalışma, ülkemizde fasulye yetiştiriciliği potensiyeli yüksek K.Maraş -Göksün bölgesinde, Bölgede en çok yetiştirilen dört fasulye çeşidinde en uygun ekim sıklığını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Deneme, Göksün Ovasında tesadüf blokları faktoriyel deneme desenine göre, 4 tekrarlamalı olarak 25 Mayıs 1993 tarihinde kurulmuştur. Araştırmada materyal olarak, yörede tarımı yapılan Sürmeli, çalı, Kiraz ve Kırkgünlük fasulye ( Phaseolus vulgaris L. ) çeşitleri kullanılmıştır. Sıra aralığı 40 cm olmak kaydıyla üç değişik sıra üzeri (10,15 ve 2ü cm ; ekim sıklığının verim ve verim unsurları üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bitkide dal sayısı, dört çeşitte de sıra üzeri ekim aralığının genişlemesine parelel olarak artış göstermiştir. Ayrıca çeşitler arasında da farklılık gözlenmiş ve Kırgüniük çeşidi (4.75 dal/bitki) ile en fazla dallanmayı göstermiştir. ilk meyve yüksekliği, artan sıra üzeri aralıklarında azalma gösterirken çeşitler arasında önemli farklılıklar saptanmıştır. İlk meyve yüksekliğinin geniş sıra aralıklarında azalmasının nedeni bitkinin dana ideal yaşama şartlarına sahip olması ve bunun sonucu olarak yayılıcı bir büyüme habitusu göstermesinden kaynaklanmıştır. Kırkgünlük fasulye çeşidi vejetasyon süresinin kısalığına parelel olarak baklasını toprağa oldukça yakın bir yerde oluşturmuştur (6.8 cm). Bitkide meyve ve tohum sayısı, çeşitlerden, sıra üzeri ekim aralığı uygulamalarından ve interaks iyondan istatistiki olarak önemli derecede etkilenmiştir. Her iki karekter de uygulanan sıra üzeri ekim mesafesinin artmasına koşut olarak çeşitlerde farklı oranlarda olmakla birlikte artış göstermişlerdir. Bitkide en fazla meyve ve tohum sayısı Kiraz çeşidinde 20cm ekim sıklığında sırayla 20.6 meyve/bitki ve 62.85 tohum/bitki olarak bulunmuştur. Meyvede tohum sayısının, denemenin yapıldığı koşullarda kullanılan çeşitlerden ve uygulanan ekim aralıklarından etkilenmesi hesaplamalar sonucunda önemli bulunurken, çeşifekim sıklığı arasındaki ilişkiler önemsiz bulunmuştur. Meyvede tohum sayısı yönünden en yüksek değer Kırkgünlük çeşidinde 20 ve 15 cm ekim aralıklarından ( 3.15 tohum/meyve ) elde edilirken, en düşük değerler ise her dört çeşitte de 10 cm ekim aralığından elde edilmiştir, birçok araştırıcının belirttiği gibi bakladaki tohum sayısı çeşide bağlı bir karekterdir. çeşitler arası doğal farklılıklara rağmen farklı ekim sıklığı 'uygulamasının da bu karekteri etkilediği görülmüştür.-34- Bitkide tohum verimi, bakımından çeşitler bazında iki farklı grup oluşurken, uygulanan sura üzeri ekim sıklıklarında önemli değişmeler görülerek her sıklık için ayrı bir grup oluşmuştur. Bitkiler arasında sateler arttıkça bitkide tohum verimi de bütün çeşitlerde artış göstermiştir. Uygulanan 10 cm, 15 cm ve 20 cm sıra üzeri ekim aralıklarında ortalama olarak sırasıyla 15.43 gr, 21.06 gr, 24.98 gr/bitki tohum verimi alınmıştır. Üretimin esas gayesini teşkil eden tane verimi, bu denemede yer alan çeşitler arasında önemli derecede farklı olup, en fazla tane verimi 300,2 kg/da ile Kiraz çeşidinden ve en az tane veriminde 230 kg/da ile çalı çeşidinden elde edilmiştir. Tane verimi, uygulanan sıra üzeri mesafelerinde önemli derecede etkilenerek en yüksek tane verimi 303, b K.g/da ile 10 cm ekim sıklığında ve en düşük verim ise 234,3 kg/da ile 20 cm ekim sıklığında elde edilmiştir. Sıra üzeri aralığı daraldıkça, bir başka deyişle birim alanda toplam Bitki sayısı arttıkça dekara tane verimi artmıştır. Hasat indeksi, denemenin yapıldığı koşullarda çeşitlerde ve ekim sıklıklarından önemli düzeyde etkilenmiştir. En büyük hasat indeksi değerleri Kırkgünlük, Kiraz ve Çalı çeşitlerinde 15 cm ekim sıklığından ( % 56. 8 - % 56.6 - % 49.5 ), Sürmeli çeşidinde ise 2ü cm ekim aralığından ( % 46. 8 ; elde edilmiştir. Bu sonuçlara göre, sıra aralığı 40 cm olmak kaydıyla en uygun sıra üzeri aralığı Kırkgünlük çeşidinde 15 cm, diğer üç çeşitte ise 10 cm olarak bulunmuştur. Kiraz çeşidi 10 cm ekim sıklığında araştırmanın en yüksek tane verimini (.347.3 kg/da ) sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
-3 b- SUMMARY This study was made in order to determine the most suitable sowing density for four cultivars of beans in Kahramanmaraş -Göksün region which has high potential tor bean growing in Turkey. The trial was established on May 25/1993 in the Göksün Plain according to factorial random blocks design, with four replicates. The beans cultivars namely Sürmeli, Çalı, Kiraz and Kırkgünlük ( Fhasealus Vulgaris L. ) which are tne most preffered cultivars in Göksün region were used as material, with constant row spacing (40 cm), the effects at the sowing density ( on-rows : 10, 15 and 20 cm ) on yield per/cia and the elements of the seed yield were investigated. Number of main branches were increased in parallel with increase in sowing density in all varieties. Differences were observed among the varieties and Kırkgünlük produced the highest number of branches (4.75 branch/plant). Increase in on-row spacing lowered the first truit setting towards to the soil and the differences in cultivars were observed. Lower sowing density offered, better growing condition for plants and, first pod setting distances were increased. Lowest first pod setting hight value was obtained from Kırkgünlük cuitivar in parellel with vegetation period. Differences were significant in cultivars and in different row spacing densities for number of seeds/plant, numbers of poods/plant values. Increase in sowing distance on rows, resulted increase on both varieties. The highest value for both charecters was obtained ( 62.85 seed/plant, 20.6 pods/plant ) from Kiraz with 20 cm on-row spacing. The influence of cultivars and sowing density on number of seeds/pod values were significant but values for interaction between cultivars and sowing density was in significant. -Highest values for number of seeds/pod (3.15 seed/pod) was obtained from Kırkgünlük with 20 and 15 cm on- row spacing and lowest values from the other three cultivars. While two different group arose based on the cultivars types from the standpoint of seed yield/plant, significant variations were observed in densities of on-row sowing of seeds applied and a separate group arose for each density. Increase in sowing distances (10,15,20 cm) resulted increase in seed yield/plant in all cultivars (15.43 g, 21.06 g, 24.98 g/plant).-36- Seed yield which is -the main purpose ot the production was significantly different among the cultivars. The highest value was obtained from Kiraz (300,2 Kg/da; and lowest from çalı ( 230 kg/da ). Seed yield was signiticantly effected from on-row spacing and highest value was obtained from 10 cm on-row spacing (303,5 kg/da) and lowest trora 20 cm ( 234,3 kg/da). The values for harvest index were also influenced from cultivar types and sowing densities. The highest value was obtained with 15 cm on-row spacing from Kırkgüniük (%56.8), Kiraz (%56.6), çalı (%49.5j with 20 cm from Sürmeli (%46.8j. According to these results provided that distances between rows was kept constant (40 cm), the most suitable on-row spacing was 15 cm for Kırkgüniük, 10 cm for other three cultivars.