Nasihatnâmelerde çocuk (Osmanlı Dönemi)
The child in the nasihatnames (Ottoman Period)
- Tez No: 453160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİDE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezde Osmanlı döneminde çocuklar ile ilgili yazılmış nasihatnameler ve bu eserlerde Osmanlı toplumunda çocuk yaşamına ilişkin bilgiler tarihi zeminde incelenmiştir. Osmanlının kuruluşundan sonuna kadar pek çok kesimden farklı muhataplara nasihatnâmeler yazıldığı bilinmektedir. Bu eserler arasında çocuklara yönelik yazılan ve büyük anlamda çocuk ile ilgili bilgiler içeren nasihatnâmeler çalışmamızın ana kaynaklarını teşkil etmektedir. Bu eserlerde ailenin geleceğine yönelik ana unsur ve her türlü faaliyetinin amacı olan çocuğun hem bireysel hem toplumsal bazı yönlerine değinilmiştir. Ayrıca eserlerde toplumun geleceği, çocuk üzerinden nasıl inşa ediliyor, hangi kültürel kalıplarla idame ettiriliyor ve değişim süreçlerinde nasıl etkileniyor gibi sorulara yönelik karşılıklar bulunmuştur. Özellikle Osmanlı klasik döneminde çocuk hayatıyla ilgili eserlerin çeşitli olmaması ve kaynak sıkıntısından dolayı bu eserler çocuk yaşamını anlamada yardımcı kaynak niteliğindedir. Araştırmamızda kronolojik olarak da incelediğimiz bu eserlerden hareketle çocuğun yaşamı bireysel, toplumsal ve eğitsel açıdan ele alınmıştır. Osmanlı döneminde kaleme alınan nasihatnâmelerle ilgili yapılmış çalışmalar genel olarak edebiyat odaklı olup bu çalışmalarda eser transkripsiyonu ile dil ve üslup incelemelerine yer verilmiştir. Bizim tezimizde çocuk ile ilgili olan nasihatnâmelerin muhtevası tarih odaklı incelenip toplumsal zeminden beslendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The Nasihatnames about children in Ottoman period and the information in these documents has been analysed with a historicial perspective in this thesis. Until the end of Ottoman Empire, it is known that plent of advice letters/ nasihatnames were written to various interlocutors. These texts are the main sources of our work, which is wtitten for children and contains information about children mostly. In these texts, some aspect of the child, both individual and societal, which are the main element for the future of the family are mentioned. Further more, in these texts, there are response for questions such as how the future of the society tahes form over children, which culturel codes are used on them, and how they are effected in the process of change processes. Especially in the clasiccal Ottoman period, because of the lack of various works related to children's life, these texts are significiant position. Based on these works we have examined chronologically in our research, the child's life has been discussed from an individual, social and educational point. Investigations on Nasihatnames, mostly are literary oriented and these studies have included transcription of texts and language and style examination. In this dissertation the content of nasihatnames about children has been examined history oriented.