Sivil toplum kuruluşlarında üye-örgüt-çevre eklemlenme sorunları ve çözümlerine ilişkin İzmir iş adamları dernekleri üzerinde bir araştırma
A research on the articulation issues and solutions of member-organization-environment in non-governmental organizations at the izmir busi̇nessmen's associ̇ati̇on
- Tez No: 453191
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF DEMİR, DOÇ. DR. KÜRŞAT ÖZDAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
Toplumsal sorunların çözümünde önemli bir yere sahip olan sivil toplum kuruluşları bu görevlerini yerine getirmek için güçlü bir mali yapıya ve insan gücüne ihtiyaç duyarlar. Yeterli insan gücüne ve mali imkânlara sahip olmayan STK'lar amaçlarını gerçekleştiremez, amaçlarını gerçekleştiremediği için de üye ve bağışçı temininde güçlükler yaşarlar. Bu kısır döngünün bir yerde kırılarak STK'ların güçlü bir yapıya kavuşturulması için üye-örgüt-çevre eklemlenme sorunlarının ortaya konması ve çözüm önerileri getirilmesi amaçlanan bu çalışmada öncelikle literatürde bu sorunlar ve çözümüne ilişkin teorik bilgilere yer verilmiş, müteakiben de bu teorik bilgiler İzmir ilindeki işadamları derneklerinin üyeleri ile sınanmıştır. Hazırlanan anketin sonuçları SPSS programı yardımı ile istatistiksel olarak yorumlanmış ve çeşitli görüş ve öneriler öne sürülmüştür. Sonuçlara göre; İzmir ilinde faaliyet gösteren işadamları derneklerinin üyelerinin STK'ların üye-örgüt-çevre eklemlenmesi sorununa bakış açısının teorik olarak verilen bilgileri önemli oranda desteklediği görülmüştür. Bu bakış açısında kişilerin sahip oldukları sosyal statülerinin önemli bir farklılığa sahip olmadığı, hemen hemen benzer sonuçların elde edildiği görülmüştür. Yapılan çalışmanın sonucunda göze çarpan en önemli husus; STK'ların aşırı bir güven sorunu ile karşı karşıya olduklarıdır. Bu nedenle öncelikle bu güven sorununun aşılmasına yönelik tedbirlerin alınması yanı sıra; toplum olarak da genel anlamda STK'lara güvensizlikle ilgili ön yargılarımızı aşmamız gerekmektedir. Elbette ki bu önyargıların kırılmasında en önemli görev STK'lara düşmektedir. Toplumsal sorunların çözümünde daha etkin yer almaları ve dürüst yönetilmeleri, imajlarını biran evvel düzeltmeleri gerekir. STK'ların hiçbir şaibeye, hiçbir skandala karışmadan demokratik bir şekilde yönetilmeleri bu imajlarını düzeltmek adına atılacak önemli bir adım olacaktır. Anahtar Kelimeler : Sivil Toplum, STK, eklemlenme, güven, imaj, şeffaflık
Özet (Çeviri)
Non-governmental organizations, which take an essential role in the resolution of civil issues, need a strong financial structure and human resources to fulfil their duties. NGOs which don't have the required human resource and financial power can't reach their goals. Because of that absence, they have difficulties in providing members and donators for their organizations. For the NGOs to be stabilized in terms of financial structure by breaking this vicious cycle at a point, this study in which member-organization-environment articulation problems and resolutions were aimed to be defined, especially theoretical information on these issues and their resolutions in the literature were set forth, and in the following, the theoretical data gathered was examined on the members of the businessmen associations in the city of Izmir. The results of the survey conducted were interpreted statistically with the help of the SPSS program, and various insights and suggestions were put forth. In the light of the results; members of the businessmen associations, which operate in Izmir, had views on NGO's member-organization-environment articulation issues that support the theoretically gathered data to a great extent. It was observed that social ranks of the individuals did not make a significant difference on their points of view, and that similar results were gathered at close quarters. The most important factor in the light of the study made is; NGOs being faced with an extensive reliability issue. Therefore, as well as necessary precautions intended at resolving this reliability issue; as a society, we have to overcome our prejudices about insecurity towards NGOs in general. Certainly, the most vital part in overcoming prejudices has to be carried out by the NGOs. They have to correct their images at once by being managed incorruptibly and taking a more efficient part in the resolution of societal issues. The democratic management of NGOs without being exposed to any stain or scandal would be an important stepping stone in the name of correcting their images. Keywords : Civil Society, NGO, articulation, reliability, image, transparency