Gürültü analizinde yeni olanaklar
Accurate frequency estimation from five samples
  1. Tez No: 45323
  2. Yazar: NUMAN UYAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERDOĞAN DİLAVEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bitirme tezinden incelenen konu ; yeni bir sinüzoidal frekans tahmin yöntemidir. Bu yöntemin temeli, herhangi bir sinüzoidal işaretten beş örnek alınarak o anda frekansının bulunmasına dayanır. Daha önceden kullanılan Prony yönteminden daha hızlı ve doğru sonuçlar yermektedir. Algoritmanın az işlem yükü olmasından dolayı frekans hızlı olarak bulunabilir. Su da algoritmanın basit mikroişlemci tabanlı sistemlerde kullanılırlığını arttırmaktadır. Bu tezde incelenen konuların ana başlıklarını ve içeriklerini aşağıdaki gibi bölümlendirmek mümkündür ; Tezin Birinci Bölümünde : Konunun ana hatları incelendi İkinci Bölümünde : Bu yöntemin matematiksel bağıntıları çıkarılarak frekans bulma aşamalarındaki kullanılacak sonuç ifadeleri bulundu. Daha sonra bilgisayarda simülasyon işlemi yapılarak frekans bulma algoritmasının sonuçlan analiz edildi. Üçüncü Bolümde : Algoritmanın gerçek işaret üzerindeki uygulaması incelendi, ADC kartının gerektirdiği donanım ve yazılım üzerinde duruldu. Algoritmanın uygulanabilirliği analiz edildi. Dördüncü Bölümde : Yapılan simülasyon ve gerçek uygulamanın sonuçlan analiz edilerek incelenen teoremin sonucu üzerinde duruldu. Beşinci Bölümdede : İşlemlerin yapılabilmesi için gerekli olan ; ek teoremler, programlar ve simülasyon çıktılarının sonuçlan sunuldu.
Özet (Çeviri)
FROM FIVE SIMPLEST ABSTRACT The subject which examined in The Postgraduate Work Thesis is a hew method for estimation of sinusodiaS frequency. The base of this method is finding the ''frequency, while taking five samples from any sinusodial signal. This method gives quick and more accurate results from The Prony 's Method, which was used before this method. The frequency can be find quickly by this method. Because minimum operation is necessary in the algorithm of this method. As a result of this, the algorithm of this method can be preferred on the systems, which have a base of simple microprocessor. Let s have a look at the sections of this thesis : CHAPTER - 1 : The base notions of subject is examined. ?CHAPTER - 2 : The last formulas are found,which will be use in the step of finding the frequency by calculating the mathematical formulas of this method. The results öf the algorithm, vöhich is used for finding the frequency is analyzed by making an operation of simulation on the computer. CHAPTER - 3 : The application on the reel signal of the algorithm is examined. The hardware anif software, which are necessary for APC card is projected. And then, the algorithm is analyzed for it is practicable or not. CHAPTER - 4 : The results of the simulation, which made before and reel practice are analyzed. The results of all these investigations and studies about this new method are commented on. CHAPTER - 5 : The theorems in the appendix and, programs and the outputs of simulation ' s results, which are necessary for making of the procedures are served. S3