Kimyasal gübrelerde Türk Standartları Enstitüsü ile AOAC (Association of Official Analytical Chamists) yöntemlerinin azot, fosfor ve potasyum analizleri yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 45322
- Danışmanlar: PROF.DR. A. VAHAP KATKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
öz Bu çalışmada gübre analizlerinde kullanılan, geçerli bazı TSE yöntemleri ile AOAC (Association of Official Analytical Chemists) yöntemlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Seçilen bir gübre numunesi, bu yöntemlerde analiz edilmiş, sonuçlardaki sapmalar standart numunelerdeki sapmalarla karşılaştırılmıştır. Yöntemlerden hangisinin zaman, kimyasal madde sarfiyatı, yöntem ve kişisel analiz sonuçlarının güvenirliği ve hata kaynaklarının azlığı açısından daha uygun olduğu araştırılmıştır. Sonuçta değişik yöntemlerle yapılan analiz bulgularında önemli farklar olduğu görülmüştür. Fosfor analizi için AOAC ve TS.6420, potasyum analizi için AOAC ve TS.6794 yöntemlerinin en uygun yöntemler olduğu, azot analizi için ise yöntemler arasında belirli bir üstünlük bulunmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study some of the TSE methods that were being currently used in fertilizer analysis and those of AOAC were compared. These methods were tested on a random sample and the deviations in the results were compared against the deviations observed using a standart sample. Appropriate methods were determined according to efficiency in testing time and chemical use and reliability due to fewer human and system errors. In conclusion important differences have been found in results when different methods were used while as AOAC and TS.6420 methods for phosphate and AOAC and TS.6794 methods for potassium tests give best results, for nitrogen analysis no important differences were observed between several methods.