Perlit-Turba karışımlarında yetiştirilen karanfilin beslenme durumunun bitki analizleri ile incelenmesi üzerine bir araştırma
- Tez No: 45326
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZGÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
i ÖZET PERLİT-TURBA KARIŞIMLARINDA YETİŞTİRİLEN KARANFİL' İN BESLENME DURUMUNUN BİTKİ ANALİZLERİ İLE İNCELENMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Bu çalışma, değişik oranlarda perlit-turba karışımlarını içeren ortamlarda yetiştirilen ve iki ayrı besin çözeltisi ile beslenen karanfillerin beslenme durumlarını yaprak analizleri yardımıyla incelemek ve elde edilen bulgular yardımıyla bu tür ortamlarda yetiştirilen bitkilerin beslenmesi yönünden önerilerde bulunabilmek amacıyla yürütülmüştür. Yalnız perlit, değişik oranlardaki perlit-turba karışımları ve toprağı içine alan 7 ayrı yetiştirme ortamını içeren 20x20x75 cm. boyutlarındaki uzun plastik saksılara ROBERTA çeşidi karanfilin köklendirilmiş çeliklerinden 10 'ar adet dikilmiştir. Farklı kompozisyonda iki ayrı besin çözeltisi, damla sulama sistemi yardımıyla bilgisayar kontrollü olarak uygulanmıştır. Bitkilerden 3 sürgün dönemi içerisinde tomurcuklanma başlangıcında yaprak örnekleri alınarak analiz edilmiştir. Karanfil yapraklarının makro ve mikro besin maddesi içerikleri üzerine farklı yetiştirme ortamlarının ve bitkilerin beslenmesinde kullanılan besin çözeltilerinin etkileri istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Toprakta yetiştirilen karanfillerin besin maddesi içerikleri genel olarak denemede kullanılan diğer yetiştirme ortamlarına oranla daha düşük düzeylerde bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Karanfil, Perlit, Turba, Yetiştirme Ortamı, Fertigasyon
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT A RESEARCH ON THE EVALUATION OF NUTRITIONAL STATUS OF CARNATION GROWN IN PERLITE-PEAT MIXTURES THROUGH THE MEANS OF PLANT ANALYSES This study was conducted to determine the nutritional status of carnations, which were grown in the media involving different ratios of perlite-peat mixtures and were fed with two different nutrient solutions, with the help of the leaf analyses and also to recommend about the nutrition of plants grown in this kind of media with the help of the values obtained. 10 rooted cuttings of carnation“cv. ROBERTA”were planted into the long plastic pots (dimensions: 20x20x75 cm.) containing 7 different growing media which involve perlite, different ratios of perlite-peat mixtures and soil. Two different nutrient solutions were applied via trickle irrigation system connected to the computer. Leaf samples taken from the plants were analysed in the beginning of budding, during 3 shooting periods. The effect of different growing media and nutrient solutions used to feed plants on macro and micro nutrient contents of carnation leaves were found statistically significant. The nutrient contents of carnations grown in the soil were generally lower as compared to other growing media used in the experiment. KEYWORDS: Carnation, Perlite, Peat, Growing Medium, Fertigation