Pamuklu mamüllerin boyanmasında kimyasalların boyarmaddelerin uyumluluğuna etkisi
  1. Tez No: 45327
  2. Yazar: ASENA ÜZMEZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. ABDULHALİK İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET PAMUKLU KUMAŞLARIN BOYANMASINDA KULLANILAN KİMYASALLARIN BOYARMADDE UYUMLULU?UNA ETKİSİ Bu çalışmada pamuklu kumaşların çektirme yöntemine göre reaktif boyalarla boyanması sırasında boyarmaddelerin birbiriyle uyumluluğu ve kimyasalların buna etkisi araştırılmıştır. Birinci bölümde çalışmanın amacı ve hederleri belirtilip, konu hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde konu ile ilgili kaynaklardan taranan bilgiler, çeşitli bilim adamlarının konu ile ilgili teorik ve deneysel çalışmaları ve deneysel bölümde kullanılan bağıntılar sunulmuştur. Üçüncü bölümde materyal ve yöntem üzerinde durulmuş ve deneysel çalışma açıklanmıştır. Dördüncü ve beşinci bölümde deney sonuçlan, elde edilen sayısal verilere göre değerlendirilip, boyarmadde uyumluluğuna kimyasalların etkisi hakkında yorum yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF AUXILIARIES ON COMPATIBILITY OF DYESTUFF IN THE DYEING OF COTTON FABRICS In this study, compatibility of dyestuff in the exhaust dyeing of cotton fabrics with reactive dyes and effect of auxiliaries are examined. In the firs part, the purpose and the targets of the study are determined and general information about the subject are given. In the second part, a summary of the literature survey, different scientist' theoreticaland experimental studies about the subject and relations used to obtain the experimental data are presented. In the third part, the experimental materials, the method and experimental study are explained. In the fourth and the fifth part, experimental results are evaluated to obtain the experimental data and effect of auxiliaries on compatibility of dyestuffs are discussed.