The infidelity in Halit Ziya Uşakligil's 'Aşk-ı Memnû' and Kate Chopin's 'The Awakening'
Kate Chopin'in 'The Awakening' ve Halit Ziya Uşaklıgil'in 'Aşk-ı Memnu' romanındaki aldatma
  1. Tez No: 453264
  2. Yazar: ESRA TEKER KOZCAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETURE MEMMEDOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez Halit Ziya Uşaklıgil'in Aşk-ı Memnu (1900) romanı ile Kate Chopin'in The Awakening (1899) romanındaki aldatma konusunu ayrıntılı bir şekilde karşılaştırmayı ve incelemeyi amaçlar. Farklı iki kültüre ait kadın başkahramanların evlenmeden önce ve evlendikten sonra yaşadıkları olayları ve deneyimlerini ayrıntılı olarak inceledikten sonra kadın kahramanların asıl aldatma nedenleri psikanalitik feminist bakış açısıyla ortaya konulmuştur. Kadın kahramanların çocukluğunda yaşadıkları ebeveyn eksikliğinden ve evlenmek için verdikleri kararda âşık olmayı ön planda tutmamalarından kaynaklanan trajik olaylar ele alınmıştır. Sevgi eksikliği ve evliliklerindeki yanlış kararlardan dolayı kadın kahramanların kocalarını aldattıkları sonucuna varılmış ve bu aldatmanın yıkıcı sonuçları ortaya konulmuştur. Dönemlerinin ahlaki kuralları gereği yazarları tarafından aldatan kadın kahramanların sonu ölümle sonuçlandırılmıştır. Anahtar Kelimeler Aşk-ı Memnu, The Awakening, Zina, Kadın Aldatması, Evlilik
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyse and compare in detail the issue of infidelity in Halit Ziya Uşaklıgil's Aşk-ı Memnu (1900) and Kate Chopin's The Awakening (1899). After elaborating on the events and experiences of women protagonist who belong to two different cultures, the main reasons for infidelity of heroines have been put forward by the psychoanalytic feminist perspective. The tragic events which result from a lack of parental love in their childhood and not giving importance to be loved when getting married have been discussed. Because of their lack of love and making the wrong decisions in marriage, heroines cheat on their husband and the devastating consequences of their adultery have been presented. Because of the moral principles of that period, the heroines who commit adultery have been killed by the authors at the end of the novel. Key Words Aşk-ı Memnu, The Awakening, Adultery, Women Infidelity, Marriage