Demir kirliliği olan sularda türlendirme ve bazı demir komplekslerinin job yöntemiyle formüllerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 45337
  2. Yazar: ÖZLEM DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ULVİYE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada Kasım 1394 tarihinde Güney Marmara Bölgesi'ndeki Nilüfer ve Kocasu derelerindeki Geçit, Ekmekçi, Gobelye ve Hayırlar istasyonlarından alınan su. örneklerindeki Fe ( II ), Fe ( III) ve toplam demir derişimlerini belirleyen türlendirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Böylece bu derelerdeki demir yönünden kirlenme sınıfı ve demir kirliliğine neden olan türler ve derişimleri saptanmıştır.Ayrıca bu çalışmada Fe ( III ) 'ün 3,5 pirokatekol disülfonik asid di sodyum tuzunun monohidratı (tıron) ile oluşturduğu komplekslerin yapıları spektroskopik Job yöntemi ile 0,1 M KCl iyonik ortamında aydınlatılmıştır. Fe ( III )' ün Tıron (H L² ) komplekslerinden FeL, FeL, FeL un oluşum sabitleri potansiyometrik yöntem uygulanarak 0,1 M KNO iyonik ortamın da yapılan ölçümler ile belirlenmiştir. Fe ( III ) Tıron komplekslerinin kararlılık sabitlerinin çok yüksek olması nedeniyle Fe ( III ) kirliliği olan sularda sucul ortamın pH'ına bağlı olarak farklı stok iyometriler de Fe ( III ) Tıron kompleksleri oluşturarak Fe ( III ) kirliliğinin hangi oranlarda azaltılabileceği araştırıldı. Örnek sularda pH 7 olması nedeniyle ( 1;3) Fe ( III ) Tiron kompleksi oluşturulması halinde Fe ( III ) kirlilik düzeyinin, kıta içi su kaynaklarının sınıflarına göre genel kalite kriterlerinde I. sınıf su düzeyinin altına düşürülebileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study Fe(II), Fe(III) and the total Fe concentrations have been measured in the samples which have been taken from four different stations namely as Geçit, Hayırlar, Ekmekçi and Göbelye on Nilüfer and Kocasu streams in south Marmara Region in November 1994. Thus the pollution level of these streams with respect to iron is I class and the concentrations of iron species in different form have been determined. In addition, the structures of complexes of Fe (III) with 3.5 pyrocatechol disulfonic acid disodium salt monohydrate (Tiron) were investigated by spectroscopic Job's method in the aqueous solution of 0,1 M KC1 ionic medium. The formation constants of Fe ( III ) with Tiron (H L ), FeL, FeL and FeL were determined by potantıometric method in the aqueous solution of 0,1 M KNO, ionic medium. Because of the high stability constants of Fe( III ) Tiron complexes the decreasing range of Fe ( II) pollution, depending on the pH of the media and the stai chiometry of Fe(III)Tiron ratio in aqueous solutions have been investigated in Fe (III) polluted waters. Since the pH of the samples is about 7.0 it has been determined by the use of (1.3;) ratio of Fe ( III) Tiron enable to decrease the Fe (III) pollution to be lower than the I class levels of Fe(III) pollution of streams.