Çelikhan (Adıyaman) ilçesi kanalizasyon şebekesinde kullanılan beton ve koruge boruların hidrolik ve maliyet açısından değerlendirilmesi
Hydraulic and cost evaluotions of corrugated and concrete pipe types used in sewerage network systems in Çelikhan (Adıyaman)
  1. Tez No: 453406
  2. Yazar: REMZİ FINDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇAĞATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Avrupa Birliğine tam üyelik müzakerelerinin devam ettiği ülkemizde altyapı tesislerimizde büyük sorun ve eksiklikler bulunmaktadır. Altyapı yatırımlarının ve işletme maliyelerinin çok yüksek olduğu bilinmekte olup, özellikle ülke ekonomisinin gereksiz yere harcanmaması için altyapı çalışmaları titizlikle ve planlı bir şekilde yapılmalı, bununla birlikte bu sorunlar gelecek nesillere sorunsuz bir şekilde aktarılmasının yolları bulunmalıdır. Altyapı yatırımlarının önemli bir kısmını oluşturan kanalizasyon tesisleri yapım maliyetinin büyük bir bölümünü bu tesislerde kullanılan boru cinsleri oluşturmaktadır. Genel olarak altyapı tesisleri yapan devlet kurumlarında koruge ve beton/betonarme borular tercih edilmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte söz konusu boruların üretim kalitesi ile birlikte kullanım alanları ve ömürleri de artmaktadır. Bu çalışmada Çelikhan (Adıyaman) İlçesine ait Kanalizasyon Şebeke Sistemi, beton ve koruge boru olarak MS Kanal Paket Programında ayrı ayrı hidrolik olarak modellenmiş ve maliyet olarak ayrı ayrı değerlendirilmiştir. İller Bankası Mevzuatında belirtilen pürüzlülük katsayıları kullanılarak yapılan hidrolik hesaplarda; toplayıcı ve kollektör hatlarında koruge borunun beton boruya göre %13-17 arasında, şebeke hatlarında ise %20-25 arasında atıksuyun hızlı aktığı görülmüştür. Ayrıca yapılan maliyet analizlerinde; borulara ait nakliye bedellerinin koruge borunun beton boruya oranla %81.48 ve yatırım maliyeti olarak da %13.92 oranında daha az maliyet ile tamamlanacağı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Continued negotiations for full membership of the European Union in our country, there are major infrastructure problems and deficiencies in our facilities. Infrastructure investments and operating costs are known to be very high, infrastructure work must be done meticulously and in a planned manner in order to ensure that the economy of the country is not spent unnecessarily and there must be ways to transfer these problems smoothly to future generations. A large part of the construction costs of the sewage facilities, which form an important part of the infrastructure investments, constitutes the pipe types used in these facilities. In general, Corrugated and Concrete/Reinforced Conduits are preferred for infrastructure facilities in state institutions. With the developing technology, the production quality and usage area of the pipes as well as their service life have increased. In this study, the Sewerage Network System of Çelikhan (Adiyaman) District was modeled separately as a concrete and a corrugated pipe in MS Channel Package Program and evaluated as cost separately. From Hydraulic calculations made using roughness coefficients specified in Iller Bank Legislation; It has been observed that, the speed of the wastewater flow in corrugated pipe has been faster than concrete pipe in the range %13-17 in collector lines and %20-25 in the network lines, respectively. In addition, in the cost analyzes, it has been understood that transportation and investment costs of the corrugated pipes would be reduced by 81.48% and by 13.92%, respectively, compared to the concrete pipes.