Riske Maruz Değer Yöntemi ile İSG Risklerinin Yönetimi
Risk Management of Occupational Health And Safety Risks With Value At Risk Method
- Tez No: 453407
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Energy, Accidents, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Risk yönetimi işletmelerin faaliyetlerini sürdürmesi esnasında meydana gelebilecek beklenmedik tehlikelerin önceden önlenmesi için gerekli faaliyetlerin tümünü içermektedir. İş sağlığı ve güvenliği açısından risk yönetimi ise iş kazalarının ve meslek hastalıklarının çalışma ortamından ve insan hatalarından kaynaklı olarak önlenmesini içermektedir. Bu çalışmada risk yönetimi araçlarından Riske Maruz Değer yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem (RMD) son zamanlarda finansal risklerin ölçülmesinde ve risk yönetiminde karar vericiler açısından yoğun olarak kullanılan bir yöntemdir. Çalışmada, Riske Maruz Değer (RMD) hesaplama yöntemleri arasında doğrusal olmayan ilişkileri ve gelecekte meydana gelebilecek olası değişimlerin etkilerini de içermesi nedeniyle en kapsamlı ve güçlü RMD hesaplama yöntemi olarak kabul edilen Monte Carlo Simülasyon Yöntemi kullanılmıştır. Riske Maruz Değer yöntemi kullanılarak yürütülen bu çalışmada, üretim miktarlarının ve kapasite kullanım miktarının iş kazalarına bağlı olarak nasıl bir değişim izlediği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk management includes all required activities to protect unexpected insecurenesses that occur during the operations of the facilities. Risk management for occupational safety is interested about to protect work-related incidents that are originating from work places. In this study, Value at Risk (VaR) is used as risk management method. Recently, this method is intensively used to evaluate financial risks and to make correct decisions by decision makers. In this study, Monte Carlo Simulation Method that is admitted as most extensive and powerful method because of contain non-linear relations and variances effects that might be occurred in the future among VaR calculation methods. In this study that performed by using VaR method, production amount and the capacity usage ratio that are affected according to work-related incidents was investigated.