Mutant yerli mandarin, Antalya yerli yuvarlak limon bireyleri ile bazı limon ve mandarin çeşitlerinde genetik farklılıkların SSCP markırlarıyla belirlenmesi
Determination of genetic diversity of mutant yerli mandarin, Antalya yerli yuvarlak lemon individual and some lemon and mandari̇n varieties using SSCP markers
- Tez No: 453408
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışmasında, Yerli Mandarin ve Antalya Yerli Yuvarlak Limon çeşitlerinin özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla farklı ışın dozları uygulanarak mutasyon ıslahı ile elde edilen populasyondan seçilen bireylerde ve bazı limon ve mandarin çeşit ve melezlerinde genetik farklılıkların belirlenmesi amacıyla SSCP analizleri gerçekleştirilmiştir. SSCP analizlerinde kullanılan primerler Turunçgil gen bankasında bulunan diziler kullanılarak geliştirilmiştir. SSCP analizleri için 22 çift primer tasarlanmıştır. SSCP analizleri ABI 3130x genetic analyzer cihazında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen pik profillerinin cluster analizi PAST bilgisayar paket programında analiz edilmiştir. PCR reaksiyonları sonucunda 9 SSCP primerinin amplifikasyonu sağlanmıştır. Ortalama bant sayısı, 5.55 bant/primer bulunurken, polimorfik bant sayısı 4.55 bant/primer olarak hesaplanmıştır. PIC değeri 0.79 olarak tespit edilmiştir. Limon genotipleri arasında yüksek polimorfizm gözlenirken, mandarin genotipleri arasında polimorfizm düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, SSCP analysis were performed to determination of genetic differences of individuals and some mandarin and lemon varieties and hybrids selected from populations obtained with mutation breeding applying different ray doses to improve the properties of Yerli Mandarin and Antalya Yerli Yuvarlak Lemon varieties. The primers used to SSCP analysis were developed using sequences in Citrus Gene Bank. 22 pairs primers were designed for SSCP analysis. SSCP analysis were performed on ABI 3130x genetic analyser. Cluster analysis of obtained peak profiles were analyzed by using PAST computer package programme. As a result of PCR reactions, 9 SSCP primers successfully amplified in PCR reactions. While average bant number was founded as 5.55 bant/primer, polymorphic bant number was calculated as 4.55 bant/primer. PIC value was detected 0.79. While high genetic polymorphism was observed in lemon genotypes, mandarin genotypes showed low polymorphism.