Measuring the technical and economic efficiencies of maize farming in the northern region of Ghana: Deterministic and stochastic approaches
Gana'nın kuzey bölgesinde mısır tarımında teknik ve ekonomik etkinliğın ölçülmesi: Deterministik ve stokastik yöntemler
- Tez No: 453414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNA ALEMDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu çalışma, Gana'nın kuzey bölgesindeki mısır çiftçilerinin teknik, tahsis ve maliyet etkinliklerinin ölçülmesi amacıyla yapılmıştır. Bölgede, nüfusun % 73'ü çiftçilik yapmaktadır ve mısır bölgede ekilen ve tüketilen tahıllar arasında birinci sıradadır. Bununla birlikte bu bölge Gana'nın en fakir bölgelerinden biridir. Etkinliğin arttırılması, verimliliğin artması ile doğrudan ilişkili olduğu için, bu çalışmada etkinlik tahmininde ve etkinliğin arttırılması önerilerinde bulunulmuştur. Çalışmada, tahminleri hesaplamak için, Veri Zarflama Analizi, (VZA) ve Stokastik Etkinlik Sınırı (SES) kullanılmıştır. Örneklem dâhilinde 121 çiftçi ile yüz yüze görüşülmüştür. Örneklemin kapsamı ise çok aşamalı tabakalı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Ölçeğe değişken getiri varsayımına göre, teknik, tahsis ve maliyet etkinlikleri için sırasıyla % 78,2, % 47,1 ve % 36,9'luk ortalama tespit edilmiştir. Sabit değişken getiri varsayımına göre ise sırasıyla % 73,6,% 46,8 ve % 33,7'lik ortalama tespit edilmiştir. Maliyet ve tahsis etkinlik sonuçları, özellikle SFA için, oldukça düşüktür. Sonuç olarak ölçek etkinliği değeri, % 86,4 olarak bulunmuştur. Etkinsizlik nedenlerini analiz etmek için tobit regresyon yöntemi kullanılmıştır. Etkinsizlik nedenleri arasında yalnızca hane halkı yapısı değişkeni anlamlı bulunmuştur. Aile yapısı ve eğitim değişkenleri, çiftçilerin teknik etkinliklerini etkilemiştir. Tahsis ve maliyet etkinliklerinin analizinde, arazi alanı, medeni durum ve mısır çiftçiliğindeki deneyimin önemli etkisi olmuştur. Çiftçilerin brüt kârları da tahmin edilmiştir. Tahmin sonucunda küçük ölçekli çiftçilerin genellikle büyük ölçekli çiftçilerden daha kârlı oldukları tespit edilmiştir. Çalışmada tespit edilen bir diğer bulgu ise, üretim sürecinde aşırı yoğun işgücü kullanılmakta olduğudur. Araştırma bulguları ışığında öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study sets out to measure the technical, allocative and cost efficiencies of maize farmers in the Northern Region of Ghana. The region has 73% of its population as farmers, with maize being the most cultivated and consumed cereal. It is also among the poorest regions in Ghana. Stochastic Frontier Analysis (SFA) and Data Envelopment Analysis (DEA) are employed in the estimation. Face-to-face interviews were conducted on a sample of 121 farmers. The sample was selected through a multi-staged stratified mixed sampling technique. Under the variable returns to scale assumption, the study found an average efficiency of 78.2%, 47.1% and 36.9% for technical, allocative and cost efficiencies respectively. For the Constant Returns to scale, the scores were 73.6%, 46.8% and 33.7% respectively. Cost and allocative efficiency estimates were very low especially for SFA. A relatively higher scale efficiency of 86.4% was recorded. A tobit regression analysis was used to analyze the causes of inefficiency. It was found that education and household structure of farmers determined their technical efficiencies. However, in the case of allocative and cost efficiencies, land area, marital status and maize farming experience were found to significantly affect efficiencies. Gross profits of the farmers were also estimated. It showed that small scale farmers are generally more profitable than the large scale farmers. The study also found that labor was excessively used in the production process. Recommendations were made following the findings of the study.