Çukurova bölgesi mısır ekim alanlarında önemli yabancı ot türlerinin belirlenmesi ve bunların mücadelesinde kullanılabilecek örtücü bitki türlerinin araştırılması
Determination of the most troublesome weed species infesting corn-growing areas in çukurova region and possible cover crop species that can be used in their management
- Tez No: 453418
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH NEZİHİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mısır ekim alanlarında problem olan yabancı otların belirlenmesi için Çukurova Bölgesi'nde 2015 ve 2016 yıllarında yabancı ot sürveyi yapılmıştır. Adana, Mersin ve Osmaniye illerinde gerçekleştirilen yabancı ot sürveyinde toplam 19 bitki familyasına ait 42 yabancı ot türü saptanmıştır. Bunlar içerisinden Çakal Kavunu (Cucumis melo var. agrestis Naudin) ve Yıldız Sarmaşıklarından en az iki tür (Ipomoea spp.) bölgede bilimsel olarak mısır ekim alanlarında tespit edilmiştir. Ayrıca mısır kültür bitkisi içerisinde problem olan yabancı otlara karşı Çukurova Bölgesi koşullarında kullanılabilecek örtücü bitkiler incelenmiştir. Bu çalışmada dört bitki familyasına ait 16 adet örtücü bitki türü kullanılmış ve bunların yabancı otları baskılama durumları ortaya konmuştur. Ek olarak bu örtücü bitkiler içinden seçilen on türün saksılarda mısırla olan rekabeti incelenmiştir. Sonuç olarak, mısır ekim alanlarında problem olan yabancı ot türlerinin yaygınlık ve yoğunlukları belirlenmiştir. Örtücü bitki çalışmalarında ise mısır vejetasyonu süresince Çukurova Bölgesi koşullarına en iyi adapte olan türler; Çayır Düğmesi (Poterium sanguisorba L.), Çemen (Trigonella foenum-graecum L.), Mürdümük (Lathyrus cicera L.), İskenderiye Üçgülü (Trifolium alexandrinum L.) ve mısırla rekabeti en az olan örtücü bitki türleri; Kırmızı Üçgül (Trifolium incarnatum L.), Macar Fiği (Vicia pannonica Crantz) ve Kırmızı Yumak (Festuca rubra L.) olduğu bu çalışmayla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, weed survey was carried out during 2015 and 2016 growing seasons to determine the most troublesome weed species that infest corn fields in Çukurova Region. Field surveys conducted across three provinces, namely Adana, Mersin and Osmaniye, total of 42 weed species belonging to 19 families were identified. Among the identified weed species, first one is Wild Melon (Cucumis melo var. agrestis Naudin) and second, at least two Morning Glory species (Ipomoea spp.) were determined in corn-growing areas in this region. In addition, adaptation of cover crops that can be used against weeds in corn crops to Cukurova region conditions were also investigated. In this study, 16 different cover crop species representing four plant families were used and their weed suppression potentials were assessed. In addition, ten cover crop species were selected and their competition with corn plants was examined in pot experiment. Finally, the abundance and density of the most troublesome weed species in corn cultivation areas were determined. In this study, Poterium sanguisorba L., Trigonella foenum-graecum L., Lathyrus cicera L., Trifolium alexandrinum L. species were found to be the best adapted cover crops to Çukurova Regional climatic conditions during maize growing season and the least competitive cover crops was Crimson Clover (Trifolium incarnatum L.), Hungarian Vetch (Vicia pannonica Crantz) and Red Fescue Grass (Festuca rubra L.) species.