Tatarlı höyüğü (Ceyhan - Adana) farklı yerleşim katmanları topraklarında karbon ve azot mineralizasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of carbon and nitrogen mineralizations in the soils of different settlement sediments of Tatarlı Hoyuk (Ceyhan-Adana)
- Tez No: 453429
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CENGİZ DARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada Adana ili Ceyhan ilçesi yakınlarında bulunan Tatarlı Höyük arkeolojik kazı alanında farklı dönemlere ait tabakalardan alınan topraklarla tarla toprağının karbon ve azot mineralizasyonları karşılaştırılmıştır. 7. tabaka toprağı kumlu killi tınlı (SCL), diğer topraklar kumlu tınlı (SL) bünyeye sahiptir. Toprakların karbon içerikleri genelde düşük iken (% 0.86 ile 1.11) sadece 3.tabaka (%2.57) ile tarla toprağında (% 2.01) daha yüksek bulunmuştur. Azot içerikleri genelde % 0.05 ile 0.08, C/N oranları 10.53-18.55 , fosfor oranları 18.12 ile 23.25 kg/da arasındadır. Özellikle 3. Dönem toprağı günümüz tarla toprağına yakın özellikler taşımaktadır. Bunun nedeni olarak insan faaliyetlerinin o dönemde de yoğun olması öne sürülebilir. Sonuç olarak bu çalışma toprak dengesi ve verimliliğini sağlayan toprak özelliklerinin çok uzun vadeli değerler olduklarını bir kez daha yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
Carbon and nitrogen mineralization in the soil taken from the different strata in Tatarlı Höyük archaeological excavation site near Ceyhan district (Adana) were compared with field soils next to this Höyük. Texture of the 7th soil is sandy clay loam(SCL) whereas the others are sandy loam(SL). Carbon contents are found low (% 0.86 - 1.11) apart from the 3rd (%2.57) and field soils (% 2.01). Nitrogen contents are between % 0.05- 0.08, C/N ratios 10.53-18.55 and phosphorus contents 18.12 -23.25 kg/da. In particular, soil of the 3rd period is similar to today's field land. It is believed that human activity was so intense at that time. In conclusion, this study once again reflects the long-term values of soil characteristics that provide soil balance and productivity.