Development of aftertreatment process to reduce exhaust emissions in diesel engines
Dizel motorlarda egzoz emisyonu seviyelerini azaltmak için egzoz gazı arıtma sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 453436
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Dizel motorların çevre kirliliğindeki rolü çok büyüktür. Ne yazık ki, fosil yakıtların yakılması hem iklim değişikliğine yol açan global emisyonları (CO2, N2O, CH4), hem de sağlık açısından olumsuz etkilere sahip olan ve doğal çevreye zarar veren bölgesel emisyonları (PM, NOx, HC, CO, O3), beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı emisyon seviyelerini düşürmek için alternatif bir yol olarak yakıtlara metal oksit esaslı nanopartikül katkı maddesi ilave etmektir. Elde edilen neticeler sonrasında egzoz emisyonlarını azaltmak için uygun katkı dozaj miktarı tespit edilmiş olup kullanılan nanopartikül katkılarının NOx ve CO gibi zararlı egzoz emisyon değerlerini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diesel engines have an important role in environmental pollution. Unfortunately, the fossil fuel combustion comes with both global emissions (CO2, N2O, CH4), which cause climate change, and local emissions (PM, NOx, HC, CO, O3), which cause adverse health effects and damage natural environment. The aim of this study is to reduce the level of exhaust emissions by adding fuel additive metal oxide based nanoparticles as an alternative way. Finally, the optimum addition dosages were determined and exhaust emission values namely NOx and CO were reduced with the addition of nanoparticles.