Denizel diatom izolasyonu, tanımlanması ve besin maddelerinin diatom büyümesi üzerine etkisinin incelenmesi
Marine diatom isolation, identification and investigation of nutrients effect on the diatom growth
  1. Tez No: 488154
  2. Yazar: SAİT ÇİNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZÇİMEN, DOÇ. DR. METE YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Mikroalgler son yıllarda oldukça dikkat çeken, biyoyakıt eldesinde, sağlık, gıda, kozmetik ve çevre alanlarında kullanılabilen çok değerli yeni nesil hammadde kaynaklarıdır. Bu çalışmada, ülkemiz deniz ve göllerinde çok miktarda bulunduğu düşünülen ve bir mikroalg çeşidi olan diatomların elde edilmesi, tanımlanması ve besin maddelerinin diatom büyümesi üzerine etkisinin incelenmesi hedeflenmiş, bu amaçla Marmara Denizi Mudanya kıyılarından toplanan su örnekleri üzerinde izolasyon çalışması gerçekleştirilmiştir. İzolasyon sonucu elde edilen izolatın yapılan DNA dizi analizi sonucunda Pleurosigma sp. olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada izole edilen Pleurosigma sp. kromotografik, spektroskopik ve termogravimetrik olarak analiz edilmiş ve besin elementlerine verdiği tepkiyi gözlemlemek için farklı konsantrasyonlarda hazırlanmış azot, fosfor ve silisyum içeren besin solüsyonlarında yetiştirilmiştir. İstatistiksel olarak diatomun hücre yoğunluğunun, silisyum ve azot ile belirgin şekilde pozitif korelasyon gösterdiği, ancak fosfor ile korelasyonunun seçilen fosfor aralığı için net olmadığı gözlenmiştir. Pleurosigma sp.'nin yağ asidi profili kromotografik olarak incelendiğinde, literatürde diatomlarda sıklıkla karşılaşılan yağ asidi profiliyle örtüştüğü görülmektedir. Çalışmada izole edilen Pleurosigma sp.'nin yüksek silisyum içeriği ve spesifik yapısıyla biyosensör, filtrasyon, ilaç taşıma uygulamaları için malzeme üretiminde ve fosfor konsantrasyonundaki değişimden kolay etkilenmesi sebebiyle çevresel kirlilik izleme uygulamalarında kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Microalgae are very valuable, new generation raw material resources that have been attracting attention in recent years and can be used in the fields of health, food, cosmetics, environment and biofuels. In this study, isolation and identification of diatom, a kind of microalgae very common in the sea and lakes of Turkey, and investigation of nutrient effect on diatom growth were aimed. For this purpose isolation studies were carried out on the water samples collected from Mudanya shores of the Marmara Sea. Isolated species was identified as Pleurosigma sp. by DNA sequencing. In this study, the diatom was grown in the presence of nitrogen, phosphorus and silica at different concentrations to observe its response to the nutrients and growth behavior of the diatom species was examined. Statistically, cell density of the diatom was positively correlated with silicon and nitrogen, however correlation with phosphorus was not clear in the phosphorous range setting. When Pleurosigma sp.'s fatty acid profile was analyzed chromatographically, it overlapped with the fatty acid profiles of the frequently studied diatoms in literature. Pleurosigma sp. which isolated in this study can be used in material production for biosensor, filtration, drug transport applications because of high silica content and its specific structure, and monitoring of environmental pollution with its phosphorous concentration sensitivity.