Grafen katkılı naylon 66 ile güçlendirilmiş epoksi yapıştırıcıların tek taraflı bindirmeli alüminyum ve kompozit bağlantılarında yorulma davranışları
Fatigue behavior of epoxy adhesives reinforced with nylone 6.6 nanofibers added graphene on the single lap joints aluminum and composite
  1. Tez No: 453453
  2. Yazar: SAFA POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve İleri Malzemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günlük yaşantımızın pek çok alanında çeşitli sebeplerden dolayı kopan ya da hali hazırda var olan tel ve levha gibi parçaları birleştirmeye ihtiyaç duyarız. Şimdiye kadar yaygın olarak kullanılan kaynak, cıvata, perçin ve lehim gibi birleştirme yöntemleri özellikle havacılık ve otomotiv sanayide üstün özelliklerde kompozit malzemelerin üretilmesiyle yetersiz kalmış ve yapıştırıcılar önem kazanmıştır. Geleneksel yöntemlerle birleştirilen parçalarda birleşme noktalarında gerilme yığılmaları ve her malzemeye uygulanamama gibi sorunlar oluşmaktadır. Yapıştırıcı ile birleştirme yönteminde ise yüzeylerde oluşan mekanik tutunma ile homojen bir gerilim dağılımı sağlanmakta ve bu da bağlantının yük taşıma kapasitesi arttırmaktadır. Bu amaçla elektrospin yöntemiyle naylon-6,6 polimerinden saf, ağırlıkça %1, %3 ve %5 oranında grafen katkılı nanofiberler elde edilmiştir. Elde edilen bu nanofiberler yapıştırma bağlantılarında epoksi reçine içerisine eklenerek yapıştırma bağlantılarının kayma gerilmesi ve yorulma ömürleri incelenmiştir. Aynı zamanda elde edilen nanofiberlerin FTIR, DSC, XRD ile bağ yapısı, kristal yapısı ve termal özellikleri de incelenmiştir. Mikro yapısı ile morfolojik yapısı da SEM ve TEM görüntüleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the products we use in everyday life, we use natural or synthetic adhesives that combine various parts of vehicles such as aircrafts and ships. Particularly in aerospace and automotive industry, welding methods such as welding, bolt rivets and soldering methods have lost importance and adhesives have gained importance by producing composite materials that are as durable and lighter than steel. In joining methods such as welding, bolt rivets and soldering, there are problems such as deformations and stress accumulation in materials due to heat. In the bonding method, these problems are solved by a homogeneous load transfer and voltage distribution and a better load carrying capacity can be achieved. For this purpose, graphene-doped nanofibers were obtained purely from nylon-6,6 polymer by electrospin method and 1%, 3%, 5% by weight. The obtained nanofibers were added to the epoxy resin in the adhesive bonds to investigate the tensile and fatigue behavior of the adhesive bonds. At the same time, the bond structure, crystal structure and thermal properties of the nanofibers with FTIR, DSC and XRD have been examined. In addition to this, morphological structure with Micro structure was also examined with SEM and TEM images.