Ketencik biyodizelinin üretilmesi, içten yanmalı bir motorun performans ve emisyonlarına etkisinin araştırılması
The production of biodiesel camelina sativa biodiesel and effect of on the performance and emission of an engine with a common rail injection system
  1. Tez No: 453452
  2. Yazar: RAHMAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, dizel motorlarda ketencik biyodizeli ve karışımlarının dizel yakıtına göre performans ve emisyonları 1000-1500-2000-2500-3000-3500-4000 d/d devir aralıklarında ölçülmüş ve karşılaştırılmıştır. Öncelikle ham ketencik yağından transesterifikasyon yöntemi ile üretilen ketencik biyodizeli (B100) ve dizel yakıtını kullanarak B20 ve B50 yakıtlarını elde edilmiştir. Testlerde B0-B20-B50 ve B100 yakıtları kullanılmıştır. Ketencik biyodizelinin alt ısıl değerinin dizel yakıtından %10 düşük oluşu sebebiyle motor güç ve tork değerleri biraz düşük ve özgül yakıt tüketimi biraz yüksek gerçekleşmiştir. Ketencik biyodizelinin yapısındaki oksijen bütün koşullarda yanma verimine katkı sağlayarak motor performans kayıplarının daha düşük seviyelere indirgenmesinde ve yanma kimyasal reaksiyonlarında aktif olarak rol alması sonucunda emisyonlarda daha az CO, HC ve pusluluk; daha fazla CO2 ve NOx oluşumlarında etkili olmuştur. Daha temiz atmosfer, enerjide dışa bağımlılığı azaltması ve biyolojik kaynaklardan yenilenebilir bir enerji türü olması sebepleriyle Türkiye'nin atıl durumdaki arazileri ketencik üretiminde kullanılarak ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayabilir. Üretilecek ketencik bitkisi kendisinin neden olduğu CO2 oluşumunu atmosferden fotosentez işlevi sırasında kullanarak temizleyecek ve küresel ısınmaya bir katkısı olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
Experimental study, the performance and emissions of camelina biodiesels and its mixtures according to the type of diesel fuel of diesel engines was measured and compared to be around 1000-1500-2000-2500-3000-3500-4000 d/d. First of all, camelina biodiesel (B100) was obtained with the trans-esterification method of producing raw camelina and B20 and B50 fuels were obtained by using diesel fuel (B0). B0-B20-B50 and B100 fuels were used in the study. The engine power and specified torque took place at a little lower level and the specific fuel consumption took place at a higher level because the lower heating value of the camelina biodiesel is 10% lower than the diesel fuel. The oxygen in the structure of the camelina biodiesel has been effective with the reduce in the engine performance loss to a low level by contributing to the burning efficiency in every condition, the decrease in the values of CO, HC and dampness and the increase of CO2 and NOx. Using the idled lands in Turkey in the production of camelina can give serious contribution to the country's economy because of it being a type of renewable energy in ways to forming a cleaner atmosphere and reducing the external dependence in energy. CO2 formed by the usage of the produced camelina biodiesel emission will be cleaned up in the atmosphere due to the usage of the formed camelina plant in the process of photosynthesis and it will not give any contribution to global warming.