Bazı heteroaromatik bileşiklerin sentezi ve antimikrobiyal özelliklerin incelenmesi
Synthesis of some heteroaromatic compounds and investigation of their antimicrobial properties
- Tez No: 453454
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Heterosiklik bileşiklerden olan piridin ve türevleri medikal ajanların gelişiminde önemli bir rol oynar. Bu araştırmada antimikrobial etkilerinin incelenmesi amacıyla temel bileşik olan 2-kloro-4,6-dimetilpiridin-3-karbonitrilin elde edilmesi iki aşamada meydana gelmiştir. İlk olarak siyanoasetamit ve asetil aseton n-bütanol ortamında piperidin beraberinde etkileştirilerek halka kapatma reaksiyonuyla 2-hidroksi-4,6-dimetilpiridin-3-karbonitril (1) elde edildi. Daha sonra 1 nolu bileşiğin POCl3 ile muamelesinden 2-kloro-4,6-dimetilpiridin-3-karbonitril (2) elde edildi. Sentezlenen 2 nolu bileşiğin daha sonra morfolin ve farklı alisiklik, doymuş heterosiklik ve heteroaromatik aminlerle etkileştirilerek 3-7 bileşikler sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin saflıkları ince tabaka kromatografisi ile kontrol edildikten sonra yapıları erime derecesi, IR, 1H-NMR ve kütle spektroskopik yöntemleri kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pyridine and its derivatives, which are heterocyclic compounds, play an important role in the development of medical agents. In this research, the determination of the antimicrobial activity of the 2-chloro-4,6-dimethylpyridine-3-carbonitrile, the starting compound, took place in two steps. Firstly, cyanoacetamide and acetyl acetone were reacted with piperidine in the presence of n-butanol to give 2-hydroxy-4,6-dimethylpyridine-3-carbonitrile (1) by ring closure reaction. 2-Chloro-4,6-dimethylpyridine-3-carbonitrile (2) was then obtained from the treatment of the compound 1 with POCl3. The synthesized 2-nitro compound was then reacted with morpholine and different alicyclic, saturated heterocyclic and heteroaromatic amines to synthesize 3-7 compounds. The purity of the synthesized compounds was controlled by thin layer chromatography, the structures were confirmed by using melting point, IR, 1 H-NMR and mass spectroscopic methods.