Tuzlu toprak koşullarında çerezlik kabakta arbusküler mikoriza fungi uygulamalarının fide gelişmesine etkisi
Effects of arbuscular mycorrhizal fungi on seedling development of edible seed pumpkin under salty soil conditions
- Tez No: 453460
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışma, çerezlik kabak genotiplerin tuzlu toprak koşullarında Arbusküler Mycorrhizal Fungi uygulamalarının fide döneminde bitki gelişimine etkilerini araştırmak amacıyla 2016 yılında Selçuk Üniversitesinin Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü iklim odalarında yürütülmüştür. Denemede tohum ekimi ile beraber (Glomus intraradices, Glomus mosseae ve Glomus margarita) Arbusküler Mycorrhizal Fungi uygulamaları yapılmış, fideler ortalama üç gerçek yaprak dönemine geldiğinde 300 NaCl uygulanmıştır. NaCl uygulamasında 14 gün sonra fide gelişimi parametreleri incelenmiştir. Denemede genel olarak B33 genotipi A24 genotipten tuzlu toprak koşullarında daha iyi gelişme göstermiştir. G. mosseae ırkı AMF uygulamasının diğerlerine göre tuzlu koşullarda fide gelişimine daha olumlu etkiler yaptığı görülmektedir. Sonuc olarak tuzlu toprak koşullarında bitki gelişimi üzerine genotip, uygulanan AMF ırkı ve uygun genotip AMF ırkı kombinasyonlarının etkinliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of the application of Arbuscular Mycorrhizal Fungi on the plant growth during seedling period in the salty soil conditions of the pumpkin genotypes in the growth chamber of the Faculty of Agriculture of Selcuk University in 2016. In experiment, 300 mM NaCl was performed to seedling that applied different AMF strains (G. mosseae, G. intraradices and G. margarita) together with seed sowing at the three true leave stage. After 14 days of NaCl application, seedling development parameters were determined. In general, the B33 genotype showed better improvement in saline conditions from the A24 genotype in the experiment. Compared to the other AMF strains it seems that G. mosseae strain have a more positive effect on seedling growth in salt conditions. As a result, it emerged that the effectiveness of the genotype, applied AMF strains and appropriate genotype AMF strains combinations have influence to seedling growth in saline conditions.