Citrullus lanatus var. Lanatus ve Citrullus lanatus var. Citroides kaynaklı karpuzlarda arbisküler mikorizal fungus (AMF) uygulamalarının tuzlu toprak koşullarında fide gelişimine etkisi
The effect of arbiskuler mikorizal fungi (AMF) applications on seedling growth of Citrullus lanatus var. Lanatus and Citrullus lanatus var. Citroides at salty soil conditions
- Tez No: 485088
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, karpuz varyetelerinde tuzlu toprak koşullarında Arbisküler Mycorrhizal Fungi uygulamalarının fide döneminde bitki gelişimine etkilerini araştırmak amacıyla 2016 yılında Selçuk Üniversitesinin Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü iklim odalarında yürütülmüştür. Denemede tohum ekimi ile beraber (Glomus intraradices, Glomus mosseae ve Glomus margarita) Arbisküler Mycorrhizal Fungi uygulamaları yapılmış, fideler ortalama üç gerçek yaprak dönemine geldiğinde 300 mM NaCl tuz uygulanmıştır. NaCl uygulamasından 14 gün sonra fide gelişimi parametreleri incelenmiştir. Denemede genel olarak C. lanatus var. citroides kaynaklı genotip C. lanatus var. lanatus kaynaklı genotipe göre tuzlu toprak koşullarında daha iyi gelişme göstermiştir. G. mosseae ırkı AMF diğerlerine göre tuzlu koşullarda fide gelişimine daha olumlu etkiler yaptığı görülmektedir. Sonuç olarak tuzlu toprak koşullarında bitki gelişimi üzerine genotip, uygulanan AMF ırkı ve uygun genotip AMF ırkı kombinasyonlarının etkinliği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of Arbuscular Mycorrhizal Fungi on the plant growth during seedling period in the salty soil conditions of the watermelon varieties in the growth chamber of the Faculty of Agriculture of Selcuk University in 2016. In experiment, 300 mM NaCl was performed to seedling that applied different AMF strains (G. mosseae, G. intraradices and G. margarita) together with seed sowing at the three true leave stage. After 14 days of NaCl application, seedling development parameters were determined. In general, the C. lanatus var.cidroides genotype showed better improvement in saline conditions from the C. lanatus var. lanatus genotype in the experiment. Compared to the other AMF strains it seems that G. mosseae strain have a more positive effect on seedling growth in salt conditions. As a result, it emerged that the effectiveness of the genotype, applied AMF strains and appropriate genotype AMF strains combinations have influenced to seedling growth in saline conditions.