Kaynak prosesinden dolayı oluşan kalıntı gerilmelerin titreşim methodu ile giderilmesi
Relief of residual stresses due to welding by vibration method
- Tez No: 453469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE KALYONCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Kaynak teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, kaynaklı birleştirmenin imalat sektöründe giderek artan oranda yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bu nedenle imalat sektöründe kaynak prosesinin tasarım, imalat ve kontrol problemleriyle yoğun olarak uğraşılmaktadır. Bu çalışmada, kaynak prosesi ile oluşturulmuş bir makine parçasında meydana gelen kalıntı gerilmeler ve kalıntı gerilmelerin titreşim yöntemi ile nasıl giderilebileceği incelenmiştir. Alın kaynağı ile birbirine bağlanılan iki çelik plakanın öncelikle bir yazılım ortamında CAD modeli oluşturulmuş ve gerekli analizler yapılarak kaynak prosesinden dolayı oluşan kalıntı gerilmeler tespit edilmiştir. Daha sonra başka bir CAE yazılımı ortamında oluşan bu kalıntı gerilmelerin kaynaklı parçalara uygulanan titreşim ile giderilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada alın kaynağı ile birbirine bağlanılan 400 x 200 x 20 mm ebatlarında yumuşak çelik St 44 plaka üzerinde gerekli incelemeler yapılmıştır. Kalıntı gerilmelerin giderilmesine uygulanan titreşimin genliği, frekansı, uygulama süresi ve iş parçasının kütlesinin etkileri incelenmiştir. Ayrıca kalıntı gerilmelerin giderilmesinin parça ömrüne olan etkileri de analiz edilmiştir. Sonuç olarak; kalıntı gerilmelerin parça genelinde %15,7 ve kaynak dokusunda %39,34 oranında azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developments in welding technology have led to widespread use of welded assembly in the manufacturing sector. For this reason, design, manufacturing and control problems of welding process are heavily dealt with in the manufacturing sector. In this study, we researched residual stresses occurring in a machine part formed by welding process and how residual stresses can be eliminated by vibration method. CAD model of two steel plates connected to each other with butt welding was created and residual stresses occurring due to the welding process were determined by performing necessary analysis. Then, these residual stresses were eliminated by vibration applied to welded parts in another CAE software environment. In this study, necessary tests were carried out on 400 x 200 x 20 mm mild steel St 44 plates that can be connected to each other. Amplitude of vibration used in elimination of residual stresses, its frequency, duration of application and effects of work piece mass were examined. In addition, effects of residual stress elimination on part life were also analyzed. As a result; residual stresses were decreased by 15,7% in the parts and 39,34%