Karaman ayrancı dağıtım şebekesinde 1 mw güneş enerji santrallerinin bağlantı etkilerinin incelenmesi
The research of 1 mw solar power plants impacts connected to the medium-voltage distribution network of karaman ayranci
- Tez No: 453472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Son yıllarda dağıtık üretim santralleri, düşük yatırım maliyetleri ve kolay kurulumları sayesinde Türkiye'de de yaygınlaşmıştır. Artan başvuru taleplerinin bir sonucu olarak dağıtım şirketleri, şebekelerine geleneksel üretim tesislerinin küçük ölçekli bir modeli olan dağıtık üretim tesislerini (rüzgar, güneş, biyogaz, vs) entegre etmeye başlamışlardır. Dağıtık üretim santrallerinin devreye girip işletilmeye başlanmasından sonra bölgedeki yerel tedariki üstlenebileceği ve dağıtım şirketlerinin yatırım ihtiyaçlarını azaltacağı öngörülmektedir. Türkiye Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası göstermektedir ki, Türkiye'nin özellikle güney bölgelerinde önümüzdeki birkaç yıl içinde dağıtım şebekesine farklı güçlerde güneş santrali entegre olabilir. Konu ile ilgili kanun yapıcılar tarafından ulusal ölçekte çeşitli yönetmelikler ve standartlar yayınlanmıştır; ancak dağıtık üretim şebeke entegrasyonları Türkiye‟deki elektrik piyasası paydaşları tarafından uygulama birliği sağlanmış bir konu değildir. Bu çalışmanın amacı dağıtık üretim santrallerinin dağıtım şebekesine yapacağı bağlantının ulusal mevzuatlar gözetilerek teknik sınırlarını tanımlamak ve bu bağlantı adımlarını kapsayan bir onay süreç metodolojisi geliştirmektir. Üretim tesisinin tipi, hat tertibatı, yükün konumu ve mesafesi gerilim profili için çok önemlidir. Bu çalışmada Ayrancı dağıtım şebekesine bağlanacak 8 MW'lık güneş santralinin entegrasyonu ve bu entegrasyonun mevcut sisteme etkileri, coğrafik koordinatlar ve PSS®SINCAL yazılımındaki yük akışı ve kısa devre analizleri kullanılarak sunulmuştur. Bu analizler sonucunda şebekedeki değişken yük durumları için hatlardaki, trafolardaki ve baralardaki aşırı yüklenmeler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, distributed generation plants have become widespread also in Turkey in consequence of its low investment costs and easy installations. As a result of arising applications, distribution companies have started to integrate renewable power plants in their network as a micro-model (wind, solar, biogas, etc.) of the traditional power plants. After commissioning and starting operations of distributed generation plants, it is expected that distributed generation plants could reduce the investment needs of distribution companies and could undertake the supply of local energy. Turkey Solar Energy Potential Map shows that different size of solar power plants could be integrated to the distribution network in a few years, especially in the southern side of Turkey. In this regard, national legislations and standards have been published by the authorities. However, there is not still any consensus about the integration of distributed generation by stakeholders in the electricity market in Turkey. The aim of this study is to develop methodology for connection of distributed generations to the electrical distribution network and defining technical boundaries in regard to national procedures and standards. Generation type, line size, state of the load and the distance are very important for voltage profile. This paper presents an overview of the 8 MW solar plant integrations and analyzes the impacts of them to Ayrancı network using load flow and short circuit analysis methods with PSS®SINCAL software and geographical coordinates. As a result of these analyses; the overloading of bus bar, line and transformer can be observed for variable load conditions in the distribution network.