Göktürk-2 uydu görüntüsünün geometrik doğruluğunun araştırılması
Investigation of geometric accuracy of Göktürk-2 satellite imagery
  1. Tez No: 453471
  2. Yazar: MERVA GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Soğuk savaş döneminin başlamasıyla birlikte uzay ve uydu çalışmaları yoğunluk kazanmıştır.1970'lerde başlayan ilk uzaktan algılama çalışmalarında yersel çözünürlük 80 m iken, uzay ve uydu çalışmalarındaki gelişmelere paralel olarak günümüzde 30 cm'ye kadar düşmüştür. Bu uydulardan alınan görüntüler haritacılık, çevrenin izlenmesi, istihbarat, askeri, değişiklik takibi vb. çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Türk mühendislerince tasarlanan ve 2012 yılında uzaya gönderilen Göktürk-2 uydusu Türkiye'nin ürettiği yüksek çözünürlüklü ilk yer gözlem uydusudur. Uydu görüntülerinin konumsal amaçlı uygulamalarda kullanılabilmesi için mutlaka geometrik olarak düzeltilmesi gerekir. Bu çalışmada stereo Göktürk-2 uydu görüntüsünün geometrik doğruluğu araştırılmıştır. Geometrik düzeltme için fiziksel kamera modeli oluşturulmuş, yer kontrol noktası ve sayısal yükseklik modeli üretilmiştir. Yer kontrol nokta sayısının dengeleme sonuçlarına etkisi incelenmiştir. Ayrıca üretilen sayısal yükseklik modelinin doğruluğu mevcut verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the beginning of the cold war period, space and satellite works became intense. While In the first remote sensing studies that started in the 1970s the spatial resolution was 80 m, it decreased to 30 cm in parallel with the developments in space and satellite studies nowadays. Images taken from these satellites are used for mapping, monitoring of the environment intelligence, military, change tracking and various purposes such as. Gokturk-2 satellite which is designed by Turkish engineers and sent to space in 2012, is the first high-resolution observation satellite produced by Turkey. Satellite imagery must be orthorectified for using spatial purpose applications. In this study, the geometrical accuracy of the stereo Göktürk-2 satellite image was investigated. Physical camera model was created for orthorectified, ground control point and digital elevation model were produced. The effect of the number of ground control points on the balancing results is examined. In addition, the accuracy of the produced digital elevation model is compared to the current data.