Polimerik heterosiklik schiff bazlarının sentezi ve bazı metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of heterocyclic Schiff bases and investigation of some of their metal complexes
- Tez No: 453473
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak 2,4,6-triamino-1,3,5-triazin (melamin) kullanıldı. Melamine, benzen ortamında 4-hidroksibenzaldehit ile literatür de verilen metotlara uygun olarak kondensasyon reaksiyonu ile tek yönlü bağlandı. Daha sonra, elde edilen monopodal monomerimizi asetonitril ortamında literatüre uygun olarak sentezlediğimiz [(Fe(III)/Mn(III)Salen)Cl] ligand kompleksleri ile monomerimizi tek oksijen ile koordine ederek monopodal monomer Schiff baz ligand kompleksler elde edildi. Elde edilen tek yönlü Fe(III), Mn(III) kompleksleri tereftalaldehit, glutaraldehit, fitaldehit ve isofitaldehit ile etanol ortamında K2CO3 yanında geri soğutucu altında polimerleştirildi. Sonuç olarak, elde edilen tek yönlü ligandların, monomerik ve polimerik komplekslerinin yapıları elementel analiz, FT-IR spektroskopisi, 1H-NMR spektroskopisi, TGA-DTA analizi, vizkosimetre ve manyetik sussebtibilite ölçümü teknikleri kullanılarak aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, 2,4,6-triamino-1,3,5-triazine (melamine) was used as a starting material. Melamine was bound unilaterally with 4-hydroxybenzaldehyde in the benzene medium by the condensation reaction according to the methods given in the literature. Subsequently, Monopodal monomer Schiff base ligand complexes were then obtained by coordinating the monomer with monooxygen with the [(Fe(III)/Mn(III)(Salen)Cl] ligand complexes synthesized in the acetonitrile medium The resulting unidirectional Fe(III), Mn(III) complexes were polymerized with terephthalic aldehyde, glutaraldehyde, phthaldehyde and isofitaldehyde in the presence of K2CO3 under reflux in ethanol. Consequently, the structures of the obtained all ligand and complexes were characterized using elemental analysis, FT-IR spectroscopy, 1H-NMR spectroscopy, ESI-LS-MS spectroscopy, TGA-DTA analysis and magnetic susceptibility measurement techniques.