Konya ili Ereğli ilçesi süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özellikleri
The structural characteristics of dairy cattle farms in Ereğli district in Konya province
- Tez No: 453480
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma Ereğli ilçesinde süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özelliklerini belirlemek amacı ile 44mahallede toplam 191 adet süt sığırı işletmesinde işletme, işletmeci, barınaklar, yemleme, sağım, süt işleme ve pazarlama, yetiştirme, bitkisel üretim ve hayvan sağlığı ile ilgili anket yoluyla toplanan bilgilerin değerlendirilmesiyle yürütülmüştür. İşletmelerde kullanılan ahırların % 19.37'sinin kapalı, % 47.13'ünün yarı açık ve % 33.5'inin ise açık olduğu; bunların da % 21.47'sinin bağlı duraklı, % 43.98'inin serbest duraklı ve % 34.55'inin de duraksız olduğu görülmüştür. İşletmecilerin ortalama yaşlarının 44.43 olduğu belirlenmiştir. İşletmecilerin eğitim düzeylerine bakıldığında % 74.83'ünün ilkokul ve ortaokul mezunu oldukları, işletmelerin mülkiyet durumuna bakıldığında %7.73 'ü kira ve ortak, % 92.15'i şahsa ait olduğu belirlenmiştir. Düvelerin ilkine damızlıkta kullanma yaşının ortalama 17.84 ay, işletme başına düşen sığır sayısının ise 97.25 baş olduğu görülmüştür. Buzağıların analarını ortalama 52.23 gün emdiği, buzağılara kesif yem vermeye ortalama 26.52 günlük yaşta başlandığı doğum yapmış ineklerin doğumdan sonra ortalama 66.53 gün sonra tohumlandığı, bir suni tohumlamanın maliyetinin ortalama 92.88 TL olduğu, kuruda kalma süresinin ise 64.58 gün olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca işletmelerin % 34.32'sinde alet ekipman bulunmaz iken, % 39.27'sinde ise alet ekipman olarak sadece traktör bulunduğu, işletmecilerin % 44.51'inin sağım esnasında hayvanlara yemleme yaptıkları, % 55.49'unun ise yemleme yapmadığı, % 98.95'inin sağımdan önce meme temizliği yaptıkları görülmüştür. İşletmecilerin % 93.71'i hayvanların gelişimini takip ederken, % 6.28'i ise hayvanların gelişimini takip etmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the structural features of the dairy farms in Ereğli district. Hence, information collected about management, business, shelters, feeding, milking, milk processing and marketing, breeding, plant production, and animal welfare from 191 dairy cattle business in 44 neighborhoods. About 19.37 percent of the barns used in 191 business were closed, 47.13 percent were semi-open, and 33.5 percent were open; about 21.47 percent of these barns were tie stall, 43.98 percent were free stall, and 34.55 percent were without stall. The average age of the business determined to be 44.43. When looked at their education backgrounds, 74.83 percent had either primary or middle school degrees. The farmers statuses of these barns were as follows: 7.73 percent of the barns were rented and part owned, and 92.15 percent of the barns were belonging to the farmers. It was observed that the average age of heifers with the first breeding age was 17.84 months, and the number of cattle per farm found to be 97.25. It was determined that calves average suckling of 52.23 days; they were started given concentrate pellet feed in an average of 26.52 days; after giving a birth, the cows were insemined again in an average of 66.53 days; the average cost of insemination found to be 92.88 Turkish liras; and the duration of dry period determined to be 64.58 days. Furthermore, 34.32 percent of the business did not have tools and equipment, and 39.27 percent of these business had only tractors as their equipment; 44.51 percent of the business observed to be milking animals during feeding, and 55.49 percent were not milking during feeding; and in the 98.95 percent of the business, the cows' breasts were cleaned before milking. It was determined that 93.71 percent of the managers followed the development of animals, while 6.28 percent did not follow.