Konya koşullarında nohudun optimum sulama zamanı ve sulama seviyesinin araştırılması
Investigation of optimum irrigation time and irrigation level in chickpea for Konya conditions
- Tez No: 453483
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TOPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışma, Konya koşullarında nohudun (Cicer arietinum L) optimum sulama zamanı ve seviyesinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda Azkan çeşidi nohuda çiçeklenme ve bakla dolum dönemleri dikkate alınarak; çiçeklenme döneminde tam sulama (S1), çiçeklenme döneminde % 50 kısıntılı sulama (S2), bakla dolum döneminde tam sulama (S3), bakla dolum döneminde % 50 kısıntılı sulama (S4),“çiçeklenme + bakla dolum”döneminde tam sulama (S5) ve“çiçeklenme + bakla dolum”döneminde %50 kısıntılı sulama (S6) stratejileri uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, Konya koşullarında nohutun“çiçeklenme ve bakla dolum”dönemlerinde eksiksiz olarak sulanması gerektiğini göstermiştir. Bu koşullarda nohudun tane verimi 351 kg/da, sulama suyu miktarı 228.8 mm ve bitki su tüketimi ise 355.4 mm olarak belirlenmiştir. Bu uygulamayı 281 ve 274 kg/da tane verimi ile sırasıyla“çiçeklenme ve bakla dolum”dönemlerinde %50 kısıntılı sulama ve bakla dolum döneminde %50 kısıntılı sulama konuları izlemiştir. Kısıtlı su kaynakları koşulunda, nohutta destek sulamanın bu iki kısıntılı sulama stratejisinden birinin uygulanması ile verimde önemli bir artış sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the optimum irrigation time and irrigation levels of chickpea (Cicerarietinum L) for Konya conditions. In that regard, Azkan chickpea cultivar used as a research material. By considering the flowering and pod filling stages, following six irrigation strategies were studied: S1: full irrigation at flowering stage; S2: 50% deficit irrigation at flowering stage; S3: full irrigation at pod filling stage; S4: 50% deficit irrigation at pod filling stage; S5: full irrigation at flowering + pod filling stage, and S6: 50% deficit irrigation at flowering + pod filling stage. The results showed that full irrigation is needed in flowering + pod filling stage. In that condition, grain yield, applied water and crop water use of chickpea were found as 351 kg/da, 228.8 mm and 355.4 mm, respectively. This was followed by 50% deficit irrigation at flowering + pod filling stage with grain yield of 281 kg/da, and 50% deficit irrigation at pod filling stage with grain yield of 274 kg/da.Under water shortage conditions, application of supplemental irrigation with one of that two-deficit irrigation may result significant increase in yield of chickpea.