Heterosiklik Schiff bazlarının sentezi ve onların bazı metal komplekslerinin incelenmesi
The synthesis of heterocyclic Schiff bases and investigation of some of their metal complexes
  1. Tez No: 453482
  2. Yazar: GÜRKAN GÜNEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ERDEM KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada çıkış maddesi olarak asetoguanamin (2,4-diamino-6-metil-1,3,5-triazin) kullanıldı. Asetoguanamin, 1,4-dioksanlı ortamda NaOH ilavesi ve 2-hidroksibenzaldehit ile reaksiyona girerek, 2,4-bis(2-hidroksifeniliminometil)-6-metil-1,3,5-triazin [AGSAL] elde edildi. Elde edilen 2,4-bis(2-hidroksifeniliminometil)-6-metil-1,3,5-triazin [AGSAL], susuz FeCl3 ve Cr(NO3)3.9H2O ile kompleksleştirme işlemi gerçekleştirildi. Ayrıca asetoguanamin benzenli ortamda 2-formilbenzoikasit ve 4-formilbenzoikasit ile reaksiyona girerek 2,4-bis(2-karboksifeniliminometil)-6-metil-1,3,5-triazin [AG2FBA] ve 2,4-bis(4-karboksifeniliminometil)-6-metil-1,3,5-triazin [AG4FBA] elde edildi. Elde edilen ligandlar ile [Fe(III)\Cr(III)(salen)]2O kompleksleri ilave edilerek çift oksijenle koordine olmuş dipodal kompleksler elde edildi. Sonuç olarak, üç farklı ligand ve bu üç ligandın Fe(III), Cr(III) ve [Fe(III)\Cr(III)(salen)]2O kompleksleri izole edildi, elementel analizleri, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve manyetik süsseptibilite spektrumları alınarak yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, acetoguanamine (2,4-diamino-6-methyl-1,3,5-triazine) was used as the starting material. Acetoguanamine was converted to 1,4-dioxane in the presence of NaOH and 2-hydroxybenzaldehyde to give 2,4-bis(2-hydroxyphenyliminomethyl)-6-methyl-1,3,5-triazine [AGSAL]. The resulting complex with 2,4-bis(2-hydroxyphenyliminomethyl)-6-methyl-1,3,5-triazine [AGSAL], anhydrous FeCl3 and Cr(NO3)3.9H2O was performed. In addition, 2,4-bis(2-carboxyphenyliminomethyl)-6-methyl-1,3,5-triazine [AG2FBA] and 2,4-bis(4-carboxyphenyliminomethyl)-6-methyl-1,3,5-triazine [AG4FBA]. Dipodal complexes coordinated with double oxygen were obtained by adding [Fe(III)/Cr(III)(salen)]2O complexes with ligands obtained. In conclusion, three different ligands and this ligands of Fe(III), Cr(III), complexes were isolated and their structures were characterized by FT-IR and 1H NMR spectra, elementary analysis, magnetic susceptibility.