Tam santrifüj pompalarda tek, iki ve çok kanatlı kapalı ve yarı açık fanlarda geometrik benzerlik bağıntılarının teorik ve deneysel yollarla mukayesesi
- Tez No: 29082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR PANCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV ÖZET Bu çalışmanın amacı, düşük özgül hızlı tam santrifüj pompalarda tek kanatlı, iki ve çok kanatlı kapalı ve yarı açık fanlarda çap ve devir değişimi sağlanarak yapılan deneylerle pompanın karakteristik değerleri tespit edilerek, geometrik benzerlik şartları, teorik ve deneysel yollarla mukayesesi ile pompa performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu çalışma teorik ve.deneysel olmak üzere iki grupta toplanabilir. Teorik çalışmada, tam santrifüj pompalarda dinamik benzerlik şartları, kapalı ve yarı açık fanların genel özellikleri incelenmiş ve literatürde adından pek fazla söz edilmeyen yarı açık fanlar tanıtılmış, kapalı ve yarı açık fanların pompa performansı üzerindeki etkileri deneysel yollarla mukayese edilmiştir. Yapılan deneylerde, Şeker Sanayiinde yaygın olarak kullanılan ve T.Ş.F.A.Ş. Eskişehir Makina Fabrikası ' nda seri üretimi yapılan düşük özgül hızlı tek kademeli santrifüj pompa kullanılmıştır. Bu pompa üzerinde beş değişik fanda, iki ayrı çap ve devir için toplam yirmi iki adet deney yapılarak, karakteristik eğrileriyle aralık akış kayıpları ve geometrik benzeşim formülleri ile teorik olarak çizilen eğriler, deneysel yollarla elde edilen gerçek eğrilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of thesis to determine the pump charecteristics, in low specific speed centrifugal pumps which have single, two or more vaned, closed and semi open impellers. By changing those, the diameter and angular velocity, their influences on the pump charecteristics are researched with the geometric similarity conditions which are compared by the theoretical and test methods. This thesis can be grouped in two parts, which are the theoretical and the test parts. In theoretical part the dynamic similarity conditions in centrifugal parts, the general features of the closed and semi open impellers are researched, and semi open impellers which are not mentioned very much in literature, are introduced, the influences of the closed anc semi open impellers on the pumps performance are compared by the test methods. The pump used in tests is low specific speed, with single stage centrifugal one, which is commonly used in sugar industry and is mass produced in Eskişehir Machine Factory of Turkish Sugar Company. Using this pump, five various types of impellers are tested in twenty two tests for two different diameters and corresponding different angular velocities, the theoretical curves, which are drawn by using pumps charecteristics curves, leakage lossss and the geometric similarity formulas are compared by those real curves which are obtained by using the test results.